III Ogólnopolski Konkurs Pierwszej Pomocy 2010

Pierwszej Pomocy dla Młodzieży Niesłyszącej

odbył się w dniach

28 – 30 maja 2010 roku

W tym roku odbywał się on na ulicach naszego miasta. Organizatorami konkursu byli nauczyciele z SOSW dla Dzieci Niesłyszących  z ulicy Szpitalnej 15 oraz strażacy-ratownicy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczecinie. Pomagali też harcerze z Hufca ZHP Szczecin – Pogodno. Imprezę sponsorowały różne firmy. Główne  nagrody ufundował Unity Line  sp. z.o.o oraz Urząd Miasta Szczecin. Inni darczyńcy to: PZU, Apteki Zdrowie, Netto, Selgros, pan Artur Kniaź . Bez pomocy sponsorów trudno byłoby nagrodzić uczestników konkursu, którymi była młodzież z Warszawy, Bydgoszczy, Olsztyna, Łodzi, Poznania oraz ze Szczecina z ośrodków na ulicy Grzymińskiej i Szpitalnej. Na nagrodę zasłużył każdy, gdyż trudne zadania konkursowe wymagały szerokiej wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Przed uczestnikami konkursu postawiono następujące zadania:

1. pomoc podtopionej osobie, która wpadła do fontanny na Placu Tobruckim,
  2. transport rannej osoby,
  3. wykonanie resuscytacji osobie / manekin/ z utratą przytomności,
  4. udzielenie pomocy osobie ugodzonej nożem,
  5. pomoc staruszce, która skręciła nogę,
  6. pomoc pracownikowi, który został porażony prądem podczas pracy na słupie wysokiego napięcia,
  7. ratowanie osoby, która upadła z wysokości,
  8. pomoc poszkodowanym w bójce ulicznej.

Najlepiej z zadań wywiązali się: uczniowie z Poznania i Szczecina z ul. Szpitalnej, którzy zajęli exequo I miejsce, II miejsce przypadło uczniom z Warszawy, III - uczniom z Łodzi.

Dzięki temu, że punkty z zadaniami były rozstawione w różnych miejscach centrum Szczecina, uczestnicy poznali najpiękniejsze miejsca naszego miasta i dowiedzieli się o jego historii.

Nauczyciele już myślą o konkursie za rok i mają nadzieję, że będzie równie udany. Bogata dokumentacja fotograficzna - w Albumie!