VIII Ogólnopolski Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy 2015

Zdjęcia z konkursu:

 

W dniach 12-13.06.2015 r. odbył się w naszym Ośrodku VIII Ogólnopolski Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy dla Młodzieży Niesłyszącej. Konkurs odbywał się pod mecenatem Miasta Szczecin oraz patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty. W przygotowaniu i przeprowadzeniu konkursu uczestniczyli strażacy - ratownicy z Ochotniczej Straży Pożarnej Szczecin.

W konkursie brało udział 10  zespołów:

  1. Instytut Głuchoniemych w Warszawie
  2. OSW dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu
  3. SOSW dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie
  4. SOSW dla Dzieci Niesłyszących w Radomiu
  5. SOSW dla Dzieci Niesłyszących w Łodzi
  6. SOSW dla Dzieci Niesłyszących w Krakowie
  7. SOSW dla Dzieci Niesłyszących i Słabosłyszących w Otwocku
  8. SOSW dla Dzieci Słabo Słyszących w Szczecinie
  9. OSW dla Dzieci Głuchych w Olecku
  10. SOSW dla Dzieci Niesłyszących w Szczecinie

 

Tematem przewodnim tegorocznego konkursu były wypadki w miejscach kultury. Z tej okazji, na apel rozpoczynający konkurs, zostały zaproszone  dorosłe osoby niesłyszące, które uczestniczą w warsztatach muzycznych „Migiem na Majka”. Zaprezentowały one swoje umiejętności rytmicznej gry na bębnach i poprowadzili jeden z punktów warsztatowych.

Uczestnicy zaczęli konkurencje od testów z wiedzy teoretycznej na temat pierwszej pomocy. Każda drużyna wspólnie rozwiązywała 1 test, który składał się z 20 zamkniętych pytań. 

Następnie ratownicy z Ochotniczej Straży Pożarnej Szczecin poprowadzili warsztaty, które obejmowały takie tematy jak:

  1. Ewakuacja i transport nasobny
  2.  Zaopatrywanie oparzeń i ciało obce wbite w ramię, w uchu, oku
  3. Resuscytacja i aparat AED
  4. Epilepsja, zadławienie i pozycja bezpieczna
  5. Opatrunki: osłaniający, uciskowy, złamanie nogi, złamanie ręki 

Przygotowaną przez organizatorów niespodzianką był występ profesjonalnego zespołu Bloco Pomerania, który swoją trasę koncertową specjalnie wydłużył, by przybyć do nas i zaprezentować rytmy latynoamerykańskie na instrumentach perkusyjnych. 

Drugi dzień konkursu zaczął się wcześnie. Trasa przebiegała przez: Filharmonię Szczecińską, która zorganizowała dodatkową atrakcję: warsztaty z instrumentami muzycznymi, Zamek Książąt Pomorskich, Akademię sztuki, bibliotekę multimedialną, herbaciarnię „Fanaberię”, plac Grunwaldzki, Teatr Lalek „Pleciuga”, plac zabaw dla dzieci oraz Teatr Polski.  Zadania ratownicze  polegały na udzieleniu pomocy:

  • osobie, które straciła przytomność i zastosować defibrylator AED
  • osobie z przebitą prętem ręką
  • dziewczynie ze złamaną nogą
  • kobiecie w ciąży, która się zadławiła jabłkiem
  • kucharzowi, który poparzył rękę wrzątkiem
  • osobie z atakiem epilepsji
  • dziecku, które złamało rękę, jego omdlałej matce oraz dziecku z rozciętą głową
  • pięciu osobom zaczadzonym i nieprzytomnym (wypadek masowy), które trzeba był ratować z pomiędzy rzędów krzeseł w teatrze.    

Osoby poszkodowane pozorowała młodzież i dorośli wolontariusze

.   

   

   

   

   

Dodatkową trudnością były odcinki trasy do przejścia na czas - oj, było gorąco, nie tylko przez temperaturę powietrza!

W Teatrze Lalek młodzież miała przygotowaną zabawę związaną z marionetką:  jeden z członków zespołu udawał marionetkę, a reszta sznurkami sterowała jej ruchami naśladując prawdziwą lalkę. Dodatkowo uczniowie musieli się wykazać znajomością słownictwa związanego z teatrem rozwiązując krzyżówkę.

   

Atrakcją do wykorzystania przez opiekunów zespołów były żaglowce, które przybyły do naszego miasta na imprezę The Tall Schips Regatta. Trasa konkursu kończyła się w ich pobliżu, więc można było wykorzystać czas i miejsce na oglądanie statków oraz skorzystanie z dodatkowych atrakcji przygotowanych przez  miasto Szczecin.

Na terenie Ośrodka uczestnicy mieli do wykonania jeszcze jedno punktowane zadanie - kalambury. tym razem trzeba było pokazać 3 słowa: kurtynę, sztalugę i wystawę.

 

 Podsumowano wyniki rozgrywanych zawodów ratowniczych: najlepsze okazały się zespoły  z Warszawy, z Łodzi i z Poznania. Zespół z naszego Ośrodka zajął VI miejsce, ale uzyskał najlepszy wynik w testach. 

                                              

Na zakończenie konkursu został zaproszony niesłyszący amator pantomimy, który kilkoma scenkami kabaretowymi urozmaicił przebieg uroczystości. 

Dla wszystkich uczestników konkursu przygotowano nagrody, prezenty, dyplomy, pamiątki. Pani Maria Borecka, Zachodniopomorski Kurator Oświaty, ufundowała 3 puchary dla zwycięzców oraz nagrody rzeczowe. Na koniec wszyscy mogli podziwiać wielki tort z piękną dekoracją i cieszyć się nagrodami, gdyż wszyscy uczestnicy zostali obdarowani prezentami.

Koszulki na konkurs ufundowała firma DGS Poland, pozostali sponsorzy to: Kongsberg Maritime Poland, Lions Club Szczecin Jantar, Apteka Zdrowie, cukiernia Radisson, cukiernia Woźniak, firma „Trusmal”, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Szczecinie.  Nauczyciele z naszego Ośrodka ufundowali własne wypieki.

 

Wszystkim serdecznie DZIĘKUJEMY!

Największe podziękowania jednak już tradycyjnie składamy na ręce pana Mariusza Cyrulewskiego, szefa Ochotniczej Straży Pożarnej Szczecin oraz wszystkim strażakom - ratownikom, za poświęcony czas, za warsztaty,  za merytoryczną wiedzę, za bycie z nami na ośmiu konkursach. Dziękujemy i zapraszamy do dalszej współpracy!

 

 

 

Kontakt

  • Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących im. H. Ch. Andersena w Szczecinie
    ul. Szpitalna 15, 70-116 Szczecin
  • 91 4821151

Galeria zdjęć

Aktualności