IV Ogólnopolski Konkurs Pierwszej Pomocy 2011

IV Ogólnopolski Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy już za nami. Brało w nim udział 7 zespołów z całej Polski: z Łodzi, Poznania, Warszawy,  Olsztyna, Lublińca oraz 2 zespoły ze Szczecina. W piątek wszyscy wzięli udział w warsztatach, na których można było jeszcze raz utrwalić i przećwiczyć umiejętności. Pomogli nam w tym ratownicy z Zespołu Szkół Policealnych w Szczecinie.  W sobotę młodzież biorąca udział w konkursie ruszyła na  ulice naszego miasta w pomarańczowych koszulkach  z nadrukiem instrukcji Pierwszej Pomocy. Koszulki zostały ufundowane przez Oticon Polska, którzy jako producenci aparatów słuchowych znają problemy  osób z wadą słuchu i ich integracji ze światem dźwięku.

Przed uczestnikami konkursu na trasie przygotowanej przez nauczycieli naszej szkoły, przy wsparciu strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczecinie oraz żołnierzy z 12 Brygady Zmechanizowanej, pracowników Kapitanatu Portu Szczecin oraz studentów WSM odbywających praktyki na statku szkoleniowym Nawigator, czekały trudne zadania do wykonania. Trzeba było udzielić pomocy:

• osobie pod wpływem alkoholu z rozciętym łukiem brwiowym
  • młodzieńcowi ze złamaną nogą podczas jazdy na deskorolce przy Zamku Książąt Pomorskich
  • robotnikowi, który zadławił się podczas jedzenia śniadania przy remoncie Trasy Zamkowej
  • dziecku, które postrzeliło się  znalezionym pistoletem
  • aktorce, która wychodząc z teatru straciła przytomność i nastąpiło u niej zatrzymanie akcji serca
  • zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas alarmu na statku

Zadania konkursowe  wymagały od uczestników szerokiej znajomości zagadnień związanych z udzielaniem pierwszej pomocy. Wszystkie wykonywane były  sumiennie i z ogromnym zaangażowaniem. Trudno było wyłonić najlepszych, różnice punktowe były niewielkie.

Wysiłki uczestników zostały docenione i nagrodzone dzięki sponsorom: Oticon Polska Production Sp. z o.o. Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, Apteki Zdrowie, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Szczecinie, Netto Sp. z.o.o, Kongsberg Maritime Poland Sp. z.o.o.

Po ocenie przez sędziów III miejsce przypadło uczniom z Instytutu Głuchoniemych Warszawy, II miejsce uczniom z SOSW dla Dzieci Niesłyszących z Poznania,  a I miejsce grupie z SOSW dla Dzieci Niesłyszących ze Szczecina. Hurra, TO MY!

Konkurs był w tym roku wzbogacony o dodatkowe atrakcje jak: lekcja żywej historii (pokaz umundurowania wojsk alianckich z czasów II wojny światowej), święto XII Brygady Zmechanizowanej z defiladą na Wałach Chrobrego, ( 2 punkty na trasie były pod opieką żołnierzy z tej Brygady), zwiedzanie Kapitanatu Portu Szczecin nad rzeką Odrą, wejście w czasie alarmu na statek szkoleniowy Nawigator i wreszcie wjazd na wieżę Katedralną, skąd można było podziwiać panoramę naszego pięknego miasta.

Wszystkim uczestnikom, sponsorom, współorganizatorom, tu zwłaszcza wspaniałym przyjaciołom naszego Ośrodka - strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej, serdecznie dziękujemy za wszystko i prosimy o kontynuację za rok.