VI Ogólnopolski Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy

dla Młodzieży Niesłyszącej

24-25 maja 2013 roku

W dniach 24 - 25 maja 2013 r. odbył się w naszym Ośrodku VI już Ogólnopolski Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy dla Młodzieży Niesłyszącej w Szczecinie. W przygotowaniu i przeprowadzeniu konkursu uczestniczyli, jak co roku, ratownicy z Ochotniczej Straży Pożarnej Szczecin oraz po raz pierwszy ratownicy z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W konkursie brało udział 10 zespołów, które przyjechały do nas z takich miast jak: Warszawa, Poznań, Kraków, Łódź, Lublin, Radom, Olsztyn, Bydgoszcz oraz ze Szczecina.  W każdym zespole było 5 uczniów i 1 lub 2 opiekunów.

Tematem przewodnim tegorocznego konkursu były wypadki związane z wodą. Powitanie uczestników zostało wzbogacone o prelekcję na temat nurkowania, którą przygotował przedstawiciel Stowarzyszenia „Dziedzictwo Morza”.

Konkurs przebiegał w dwóch etapach: warsztatów oraz zawodów ratowniczych. Warsztaty prowadzili ratownicy z Ochotniczej Straży Pożarnej Szczecin, ratownicy ze szczecińskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego,  nauczyciele z naszego Ośrodka. Tematy warsztatów to: wiązanie węzłów ratowniczych, ratowanie osoby tonącej z wody i transport na noszach, udzielenie pomocy osobie w szoku, z ciałem obcym w kończynie, mediacja z potencjalnym samobójcą.

Uczestnicy zaczęli konkurencje od testów z wiedzy teoretycznej na temat pierwszej pomocy. Każda drużyna wspólnie rozwiązywała 1 test, który składał się z 25 zamkniętych pytań.

Trasa przebiegała od Urzędu Wojewódzkiego na Wałach Chrobrego, przez okolice Trasy Zamkowej, Łasztownię, Portową Straż Pożarną aż do siedziby WOPR nad Odrą. Przed wyruszeniem na trasę drużyny zwiedziły sale symulacyjne Akademii Morskiej i weszli na wieżę Urzędu Wojewódzkiego. Następnie czekało ich 10 punktów z zadaniami udzielenia pomocy:

·        osobie, która przebiła  rękę szkłem

·        osobie z raną szarpaną

·        chłopcu, który ma nogę ze złamaniem otwartym

·        osobie chcącej popełnić samobójstwo

·        dziewczynie, która doznała udaru termicznego

·        osobie z podejrzeniem złamania kręgosłupa

·        wędkarzowi, któremu wbił się haczyk w policzek

·        tonącemu

Oprócz konkurencji ratowniczych było kilka innych, dodatkowych atrakcji przygotowanych dla uczestników. Było to zwiedzanie Portowej Straży Pożarnej, siedziby WOPR oraz przepłynięcie Odry motorówką. Po powrocie do Ośrodka młodzież wraz opiekunami wzięła udział w zawodach w strzelaniu z łuku, z wiatrówki oraz w zabawie w paintball.

Podsumowano wyniki konkursu:  I miejsce zajął  zespół  z Olsztyna,  II miejsce -  z Warszawy, a III - zespół z Łodzi. Warto podkreślić, że różnice w punktach wszystkich zespołów były bardzo niewielkie. Poziom przygotowania zespołów oceniono bardzo wysoko. Zespół z naszego Ośrodka zajął V miejsce.

Uroczyste zakończenie konkursu uświetnił występ szkolnego teatru GEST w przedstawieniu „A gdyby tak….”

Konkurs uzyskał Mecenat Miasta Szczecin, honorowy patronat Kuratorium Oświaty w Szczecinie oraz patronat medialny Kuriera Szczecińskiego.