XI Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy

XI Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy dla Młodzieży Niesłyszącej w Szczecinie

18-19 maja 2018 roku

W tym roku przyjechały do Szczecina  2 zespoły z Warszawy, 2 zespoły z Olsztyna, zespół z Bydgoszczy, Łodzi, Poznania, Radomia i Wrocławia. W każdym zespole było 5 uczestników i 2 opiekunów. Również uczniowie z naszego Ośrodka przez cały rok ćwiczyli, by wziąć udział w tym konkursie. Hasłem przewodnim w tym roku były wypadki na ulicach miasta oraz podziemny Szczecin. W piątek 18 maja uczestnicy zostali zaproszeni na 3 wycieczki: do podziemi Urzędu Wojewódzkiego, do Podziemnego Miasta przy dworcu PKP oraz do poniemieckiego bunkra, na strzelnicę. Uczniowie poznali historię tych miejsc, a na strzelnicy mogli wykonać kilka prawdziwych strzałów. W sobotę 19 maja w okolicach Wałów Chrobrego, parku Żeromskiego, zamku oraz cerkwi przygotowano miejsca, gdzie upozorowano różne wypadki jak np. wypadek samochodowy, gdzie została amputowana ręka, zderzenie rowerzysty i rolkarza, gdzie jedna osoba doznała urazu nogi, upadek ze schodów, gdzie w ciemnościach piwnicy  trzeba było pomóc 2 osobom, było również przebicie ręki szkłem, zadławienie oraz wytrzebienie. Zadaniem 10 zespołów było właściwe zachowanie się w sytuacji wypadku, udzielenie pomocy poszkodowanym i wezwanie pomocy. Sędziami oceniającymi wykonanie zadania, jak co roku, byli strażacy - ratownicy z OSP Szczecin, którym pomagali nauczyciele z naszego Ośrodka. Każdy zespół miał 10 minut na wykonanie zadania. Potem strażacy przyznawali punkty i omawiali każdą sytuację z młodzieżą. Uczestnicy doceniali wszystkie komentarze strażaków i wskazówki, jak właściwie wykonać najmniejszy szczegół w zadaniach. Podsumowano wyniki. 3 zespoły z minimalną różnicą punktów stanęły na podium: nasz zespół ze Szczecina - 1 miejsce, 2 miejsce - Poznań, 3 - miejsce Olsztyn. Nagrody przyznał m.in. Zachodniopomorski Kurator Oświaty, który objął konkurs patronatem. Prezydent Miasta Szczecin przyznał imprezie swój mecenat. Znakiem rozpoznawczym naszego konkursu są kolorowe koszulki  z instrukcją ratowniczą, które ufundowała firma DGS Poland. Pozostali sponsorzy to Apteka Salve, Kongsberg sp.z o.o., Lions Club Szczecin Jantar, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego, WORD w Szczecinie oraz cukiernia Radisson,  która ufundowała przepiękny i smaczny tort. Każdy uczestnik został doceniony i nagrodzony. Uroczyste zakończenie uświetniło przedstawienie teatralne uczniów z naszego Ośrodka o księżniczce na ziarnku grochu.