IX Ogólnopolski Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy 20-21.05.2016 roku

Rozpoczęcie i warsztaty                  Trasa konkursu                      Zakończenie konkursu

W dniach 20 - 21.05.2016 r. odbył się w naszym Ośrodku  IX Ogólnopolski Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy dla Młodzieży Niesłyszącej. Konkurs otrzymał mecenat Miasta Szczecin oraz patronat Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty. W przygotowaniu i przeprowadzeniu konkursu uczestniczyli strażacy - ratownicy z Ochotniczej Straży Pożarnej Szczecin.

W konkursie brały udział zespoły z nastepujacych Ośrodków:

1. SOSW nr 2 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Słyszącej i Niesłyszącej  w Bydgoszczy
  2. SOSW dla Dzieci Niesłyszących  w Krakowie
  3. SOSW dla Dzieci Niesłyszących  w Łodzi
  4. OSW dla Dzieci Głuchych w Olecku

5. SOSW dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie

6. OSW dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu

7. SOSW dla Dzieci Niesłyszących w Radomiu

8. SOSW dla Dzieci Słabo Słyszących w Szczecinie

9. Instytut Głuchoniemych w Warszawie

10. SOSW dla Dzieci Niesłyszących w Szczecinie

Tematem przewodnim tegorocznego konkursu były wypadki i pierwsza pomoc osobom starszym. Z tej okazji na pierwszy dzień konkursu zostali zaproszeni seniorzy z Polskiego Związku Głuchych oraz grupa ze Szczecińskiego Uniwersytetu Seniora, która przedstawiła młodzieży temat starości i zaprosiła do warsztatów z symulatorami różnych schorzeń m.in. choroby Parkinsona.

Uczestnicy zaczęli konkurencje od testów z wiedzy teoretycznej na temat pierwszej pomocy. Każda drużyna wspólnie rozwiązywała 1 test, który składał się z 25 zamkniętych pytań.

Po testach zespoły uczestniczyły w warsztatach, które poprowadzili ratownicy z Ochotniczej Straży Pożarnej Szczecin. Tematy warsztatów to:

1. Opatrunki, zasady opatrywania, złamania, w tym opatrywanie złamań otwartych.
  2. Cukrzyca, demencja, korzystanie z  glukometru, udar, zawał a omdlenie.
  3.  Resuscytacja i aparat AED, transport chorego bez noszy.
  4. Choroby starszych osób.
  5. Pielęgnowanie osób leżących, zmiana podkładu,  przeniesienie osoby z lóżka na krzesło,  odleżyny.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali tradycyjne koszulki z instrukcją ratunkową i nazwą konkursu, które stały się znakiem rozpoznawczym imprezy. Tym razem w kolorze czerwonym.heart

W sobotę wcześnie rano wszyscy zaczęli rywalizację. Trasa konkursu przebiegała przez: Cmentarz Centralny, Bramę Portową, przychodnię Luxmed, Pocztę Polską, aleję przy Kaskadzie, Aleję Kwiatową, Zamek oraz kamienicę Loitzów. Zadania ratownicze  polegały na udzieleniu pomocy:

• osobie leżącej, której trzeba było zmienić pościel w łóżku,
  • osobie z demencją, która się zgubiła
  • starszej pani napadniętej przez złodzieja, która wybiła sobie bark,
  • osobie w stanie zawału, którą trzeba było reanimować,
  • osobie z niedowładem nóg, którą trzeba było przetransportować do lekarza bez noszy,
  • osobie z udarem, która straciła przytomność,
  • cukrzykowi, który osłabł i był nieprzytomny,
  • osobie, która miała złamanie otwarte nogi,
  • osobie, której drzwi amputowały palec.

Osoby poszkodowane pozorowała młodzież i dorośli wolontariusze m.in. harcerze.

Dodatkowymi atrakcjami na trasie konkursu były zadania związane ze ścieżką przyrodniczą na Cmentarzu Centralnym (młodzież wyszukiwała informacji na temat okazów przyrody) oraz pokaz badania 3 sposobami pacjentów w przychodni (mierzenie ciśnienia, mierzenie poziomu cukru, badanie EKG), a także pokaz testu zegara wykonywanego u starszych osób.

W szkole zorganizowano również 2 wystawy: fotograficzną prezentującą piękne zdjęcia  seniorów oraz wystawę prywatnej kolekcji łabędzi naszej dawnej nauczycielki, pani Haliny Różanek.

Podsumowano wyniki rozgrywanych zawodów ratowniczych: najlepsze okazały się zespoły  z Poznania, Łodzi i Olsztyna. GRATULUJEMY!!!

Zespół z naszego Ośrodka zajął V miejsce.

Dla wszystkich uczestników konkursu przygotowano nagrody, prezenty, dyplomy, pamiątki, a pani Kurator Oświaty  ufundowała  puchar dla zwycięzców oraz nagrody rzeczowe. Na koniec wszyscy mogli podziwiać wielki tort z piękną dekoracją i cieszyć się nagrodami, gdyż wszyscy uczestnicy zostali docenieni.

Koszulki na konkurs ufundowała firma DGS Poland, pozostali sponsorzy to: Kongsberg Maritime Poland, Lions Club Szczecin Jantar, Apteka Zdrowie, cukiernia Radisson, firma „Trusmal”. Nauczyciele z naszego Ośrodka ufundowali własne wypieki.

Tradycyjnie już wielkie podziękowania kierujemy do naszych współorganizatorów - strażaków - ratowników z OSP Szczecin, którzy zupełnie bezinteresownie pomagają nam od początku istnienia tego konkursu.

Kochani Przyjaciele - DZIĘKUJEMY!