• Kłopoty Świętego Mikołaja

    Rafał Lasota

    Od rana Mikołaj
    Nietęgą miał minę.
    Jak wiecie
    Prezenty dostarcza kominem

    A dzisiaj przed świtem
    coś złego się stało

    chciał wejść poprzez komin
    lecz coś się zatkało!

    I utknął biedaczek
    Mikołaj nasz Święty
    w kominie wraz z workiem
    gdzie nosi prezenty.

    Tam dzieci czekają!
    I czas szybko płynie
    A Święty nie przyszedł
    Bo siedzi w kominie

    Mikołaj się zsapał
    i strudził niemało
    nim z tego komina
    wyjść mu się udało […]

    I woła – jo ho ho –
    Z jakiej to przyczyny
    Podarki mam nosić
    Dzieciom przez kominy?

    Więc zmieniam zasady
    Zapadła już klamka
    Od dziś będę wchodził
    Przez dziurkę od zamka.

  • Wystawa Eureka

    Wystawa Eureka

    W  dniu 30 listopada odbyła się wycieczka na interaktywną wystawę fizyczną "Fundacja Eureka". Uczniowie mieli możliwość wykonać wiele ciekawych doświadczeń, poznać wiele praw fizyki i utrwalić juz poznane. Uczniowie byli bardzo zadowoleni i chętnie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez nauczyciela fizyki.

  • Andrzejki

    Andrzejki

    29 listopada odbyły się w naszym ośrodku Andrzejki zorganizowane przez Samorząd Szkolny. Było dużo zabawy i wiele ciekawych wróżb.

  • W oczekiwaniu na święta....

      

    Adwent to  okres trwający od czwartej z kolei poprzedzającej Święto Bożego Narodzenia niedzieli do zmierzchu 24 grudnia. Tradycyjną ozdobą pojawiającą się w czasie adwentu w naszych domach jest wieniec adwentowy. Wieniec składa się z gałązek choinki, na których umieszcza się 4 świece, symbolizujące 4 niedziele adwentu. Co niedzielę zapala się kolejną świecę. I świeca jest świecą pokoju, II wiary, III miłości, IV nadziei. Zielone  gałązki  symbolizują życie, nadzieję, świece – światło, nadchodzącą Światłość; forma wieńca: krąg – powracający cykl życia.

    Nasze florystyki wykonały wieniec adwentowy z szyszek daglezji, białych świec, błyszczących różnymi kolorami bombek.

    I cóż....... wszyscy przygotowujemy się już do Świąt Bożego Narodzenia, Z niecierpliwością czekamy na rodzinne spotkania, wspólne kolędowanie, pyszne pierogi, pachnące pierniki, wymarzone prezenty...........

     

     

  • Nordic Walking

    Nordic Walking

    Z przyjemnością informujemy, że z początkiem nowego roku szkolnego 2017/18 , w ramach rozszerzania oferty zajęć pozalekcyjnych, swoją działalność rozpoczęło kółko Nordic Walking. Opiekunami tej inicjatywy są wychowawczynie internatu pani Gizela i pani Małgorzata. Ta forma ćwiczeń utrzymuje na wysokim poziomie siłę mięśni, jest doskonałą formą rekreacji na powietrzu. Nordic Walking łączy wiele ważnych elementów, zarówno z dziedziny profilaktyki zdrowia, jak i sportu. Nasze działania są możliwe dzięki posiadaniu nowo zakupionego sprzętu (profesjonalnych kijów). Zajęcia odbywają się cyklicznie na terenie obiektów sportowych przy SP „Błękitna”. Wspiera nas, pan Paweł, trener Nordic Walkingu pokazując poprawną technikę tej dyscypliny sportowej. Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem młodzieży w internacie.

  • Dzień Zdrowego Śniadania

    Dzień Zdrowego Śniadania

    8 listopada braliśmy udział w kolejnej edycji  Dnia Zdrowego Śniadania. Zajęcia rozpoczęliśmy od przypomnienia  piramidy zdrowia i zasad zdrowego żywienia. Później wspólnie rozwiązaliśmy krzyżówkę. Tym razem na śniadanie przygotowaliśmy koktajle owocowe. Było pysznie! Zobaczcie sami.

  •  

     

     

    Na zakończenie zajęć otwartych dla uczniów gimnazjum Dominik Miłkowski otrzymał dyplom czeladnika w zawodzie introligatora. GratulacjeIII

     

  • Zachowaj trzeźwy umysł!

    Zachowaj trzeźwy umysł!

    Jak co roku bierzemy udział w ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł” Hasłem przewodnim kampanii w roku 2017 była  „PRZYJAŹŃ”. Przystąpiliśmy do zespołowego konkursu na temat PRZYJAŹNI. Zadaniem konkursu było zobrazowanie w dowolny sposób hasła. Zobaczcie, co przygotowaliśmy i trzymajcie za nas kciuki. Rozstrzygnięcie konkursu najpóźniej 31.12.2017.

    Dziękujemy pani Małgosi Pietkiewicz i księdzu Dariuszowi za pomoc w realizacji  naszego pomysłu.

  • Migiem na Majka - wspaniały występ naszych uczniów w Filharmonii

    Migiem na Majka - wspaniały występ naszych uczniów w Filharmonii

       Projekt „Migiem na Majka” trwał trzy lata. Przez cały ten czas trenowaliśmy grę na bębnach oraz doskonaliliśmy miganie piosenek napisanych specjalnie dla nas.

       W cotygodniowych zajęciach brali udział Angelika Bryś, Angelika Cybulska, Julia Jabłczyk, Dominik Miłkowski i Marcin Ziętek.

       Podczas systematycznych spotkań ćwiczyliśmy koncentrację, pamięć, uwagę, współpracę oraz integrowaliśmy się ze słyszącymi i niesłyszącymi uczestnikami projektu.

    Bywały chwile kiedy byliśmy zmęczeni, popełnialiśmy wiele błędów i mieliśmy dosyć. Uwierzcie, że to wszystko nie było takie łatwe! Pamiętamy jednak te momenty, które były dobre. Wyjazd nad morze, na Kaszuby, występy na Różance oraz na The Tall Ship Races podczas tegorocznych wakacji.

       Jednak największe emocje i niezapomniane wrażenia towarzyszyły nam podczas finałowego koncertu w szczecińskiej filharmonii. Wystąpiliśmy tam dla licznie zgromadzonej publiczności - przyjaciół, nauczycieli, rodziny. Byliśmy na scenie z prawdziwymi muzykami i przepięknie śpiewającym chórem. Cieszyliśmy się z gratulacji, które odbieraliśmy po występie. Przed nami jeszcze nagrywanie prawdziwego teledysku! Ale to już po Nowym Roku!

     

       Dziękujemy wszystkim osobom, które towarzyszyły nam przez te wszystkie lata, trzymały kciuki na występach, pomagały w organizacji, dodawały otuchy w trudnych chwilach, doceniały nasz wysiłek i świętowały z nami nasze małe sukcesy…

     

    O występie naszych uczniów i absolwentów możemy przeczytać na stronie Radia Szczecin: 

    http://radioszczecin.pl/4,362698,drgania-muzyki-koncert-nieslyszacych-w-filharmon

    Więcej o projekcie możemy poczytać na stronie projektu http://www.migiemnamajka.org/projekt.html oraz na facebooku http://www.facebook.com/migiemnamajka

  • Złota Polska Jesień

    W październiku grupa dzieci z internatu wyruszyła na poszukiwanie jesieni do Parku Pomorzańskiego położonego między ulicą Grudziądzką i aleją Powstańców Wielkopolskich. Park Pomorzański  jest dużym zieleńcem, na którym rosną stare drzewa, głównie liściaste. Wśród roślin iglastych na uwagę zasługują cisy pospolite i żywotnik wschodni. Ciekawymi drzewami liściastymi jest tu leszczyna turecka, klon okrągłolistny i klon tatarski. Podziwialiśmy tu również piękne okazy lip, grabów, buków, kasztanowców i dębów szypułkowych, które mogą sobie liczyć nawet 1000 lat! Szczególnym zainteresowaniem dzieci cieszyły się dorodne kasztanowce, których owoce (kasztany) zdobią świetlice internackie.

    Złota Polska Jesień to jedna z najpiękniejszych  pór roku!

  • Nagroda dla Patryka!

    Nagroda dla Patryka!

    Gratulacje dla Patryka Glutha za zajęcie III miejsca w Ogólnopolskim Konkursie na Kukiełkę pt. „W Krainie Baśni Andersena” zorganizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy  w Żardenikach.

    BRAWO!

  • Na wernisażu fotograficznym

    Na wernisażu fotograficznym

     

    W dniu 11 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej „ProMedia”  odbył się wernisaż wystawy fotograficznej  pana Mirosława Siemieniuka. Pani Joanna Grega, kierownik biblioteki, przybliżyła zebranym gościom postać bohatera spotkania, którego wystawę można było oglądać do końca października.

    Pan Mirosław Siemieniuk jest absolwentem filologii angielskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od ponad 20 lat uczy języka angielskiego w Zespole Szkół Samochodowych w Szczecinie. Jego tryb  życia pozwala mu łączyć i rozwijać jego pasje: podróże i fotografię. Jest członkiem klubu fotograficznego Grupa Amatorów Fotografii Prawie Artystycznej i Google Local Guides. Swoje zdjęcia publikuje w Internecie na Mapach Google oraz pisze recenzje odwiedzanych miejsc. Łącznie do tej pory opublikował 6000 fotografii, które uzyskały ponad 4000 000 wyświetleń. Jak sam przyznaje- najbardziej lubi robić portrety ludziom charakterystycznym.

    Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego spotkania.

  • Helena Bechlerowa -"Święto Zmarłych"

    Na cmentarzu płomyki złote

    i groby w chryzantemach.

    Ludzie przyszli tu z myślą o tych,

    których już nie ma.

     

    Wspominają drogie imiona,

    zasłaniają lampki przed wiatrem,

    dla tych bliskich wieńce zielone

    i bukiety jesienne pełne kwiatów.

  • Zupa dyniowa

    Nic tak bardzo nie kojarzy się z jesienią, jak słonecznie pomarańczowa, słodko-wytrawna dynia! Przez kilka tygodni piękne, dorodne dynie zdobiły nasze korytarze. Ale dynia nie tylko wspaniałe wygląda jest też smaczna, zdrowa i pożywna. Dynia to  warzywo bogate w witaminy i minerały, zwłaszcza cynk, a przy tym ma niewiele kalorii. Jest na nią tyle pysznych przepisów.............U nas prawdziwym hitem stała się zupa dyniowa z grzankami przygotowana przez nasze panie kucharki panią Elę i panią Ewę. Pycha!

    Oto przepis:

    Składniki potrzebne do ugotowania zupy:

    1 kg dyni

    1 marchew

    1 cebula

    2 ząbki czosnku

    3 szklanki bulionu drobiowego                                                          

    sól

    pieprz

    2 łyżki oliwy z oliwek

    4 łyżki śmietany

    Wykonanie:

    Dynię obieramy, usuwamy pestki, kroimy na kawałki. Marchew, cebulę i czosnek obieramy i kroimy na mniejsze części. Wszystkie składniki przekładamy do garnka z grubym dnem, dodajemy oliwę z oliwek i podsmażamy, stale mieszając przez mniej więcej 3 minuty

    .

    Warzywa zalewamy bulionem i gotujemy pod przykryciem około 30 minut. Po tym czasie warzywa powinny być miękkie. Całość rozdrabniamy blenderem, aż zupa nabierze konsystencji kremu. Przyprawiamy solą i pieprzem do smaku. Można użyć także innych przypraw - kurkuma, imbir, kardamon, pieprz cayenne. Podajemy z grzankami.

  • Odwiedzamy groby nauczycieli

    Tradycją stało się, że z okazji dnia Wszystkich Świętych odwiedzamy groby nauczycieli, którzy uczyli dawniej uczniów niesłyszących w naszej szkole. W tygodniu przed tym świętem uczniowie szkoły zawodowej i gimnazjum zanieśli na cmentarz piękne wieńce, które przygotowali nasi floryści. Dzięki współpracy z nauczycielami - emerytami, w tym roku udało się odszukać rekordową ilość grobów zmarłych nauczycieli. Uczniowie dowiedzieli się kilku ciekawych informacji o nich, a potem zapalili znicze. Pamięć o tych, którzy odeszli jest naszym obowiązkiem!

     

  • Stroiki na groby

    Koło florystyczne przygotowało piękne stroiki, które zaniesiemy na groby zmarłych nauczycieli z naszej szkoły.

  • Dzień Edukacji Narodowej

     

    Z okazji  Dnia Edukacji Narodowej pamiętamy o emerytowanych pracownikach SOSW dla Dzieci Niesłyszących.. Uroczystość, na której spotykają się nauczyciele i wychowawcy oraz młodzież niesłysząca ze starszym pokoleniem to już tradycja naszego Ośrodka. Samorząd Uczniowski złożył życzenia, laurki i upominki dla nauczycieli przygotowali introligatorzy, o dekoracje kwiatowe zadbali floryści. Był czas na rozmowy, wspomnienia, żarty, zwiedzanie klasy muzealnej, oglądanie kronik i odszukiwanie na starych zdjęciach znajomych twarzy.

     

     

  • Dekoracje kwiatowe na Dzień Nauczyciela

    Dekoracje kwiatowe na Dzień Nauczyciela

  • Zaproszenia na Dzień Nauczyciela

    Zaproszenia na Dzień Nauczyciela

    Takie piękne kartki z zaproszeniami ozdobione kwiatami hortensji powstały na zajęciach florystycznych. Na zaproszenia czekają nasi emerytowani pracownicy.

  • Dzień Edukacji Narodowej

    Dzień Edukacji Narodowej

    Z okazji Dnia Edukacji Narodowej

    życzymy wiele radości, cierpliwości, serca do pracy

    i satysfakcji z jej efektów.

strona:

Kontakt

  • Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących im. H. Ch. Andersena w Szczecinie
    ul. Szpitalna 15, 70-116 Szczecin
  • 91 4821151

Galeria zdjęć

Aktualności