• Na wrotkach...

    Na wrotkach...

    Szaleństwo na wrotkach  to wspomnienie wakacji, które zorganizowała sobie klasa II szkoły zawodowej. 20 września 2017 roku Klaudia, Angelika Natalia oraz pani Małgosia postanowiły spróbować swoich sił jeżdżąc na wrotkach w Szczecińskim Klubie Wrotkarskim  przy ul. Twardowskiego. To jedyne takie miejsce w naszym mieście. Po wypożyczeniu wrotek i ubraniu ochraniaczy rozpoczęły się pierwsze kroki na małych  kółkach. Oj, było ciężko, ale uśmiech z twarzy nie znikał. Planujemy powtórzyć to wyjście, aby doskonalić swoje umiejętności.

  • Dzień Głuchego w naszym Ośrodku

    Dzień Głuchego w naszym Ośrodku

    W poniedziałek obchodziliśmy w szkole Międzynarodowy Dzień Głuchego. Z tej okazji nauczyciele przygotowali kilka atrakcji. Obejrzeliśny 2  filmy o naszej szkole i jej historii Potem było wzajemne malowanie portretów kolegów i koleżanek. Wzorem był  autoportret Henryka Ostachiewicza, dawnego nauczyciela naszej szkoły, który był też malarzem. Zrobiliśmy imponującą wystawę naszych portretów. Przy ognisku spędziliśmy drugą część naszego świątecznego dnia: były wesołe zabawy, tańce i pieczenie kiełbasek. 

    Przy okazji uroczyście zostali też powitani nowi uczniowie naszej szkoły - Alan i Ida. Ida poczęstowała wszystkich pysznym ciastem. Dziękujemy! 

  • Ogólnopolski dzień głośnego czytania

    Ogólnopolski dzień głośnego czytania

    Dnia 29 września odchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Zebraliśmy się w bibliotece szkolnej i głośno czytaliśmy wybrane wiersze J. Kerna oraz bajkę pt.: „Mała Syrenka”. Następnie odpowiadaliśmy na pytania, które sprawdzały czy zrozumieliśmy treść bajki. Głośne czytanie sprawiło nam radość i wesoło się bawiliśmy. 

  • Krokodyl nie taki wielki

    Krokodyl nie taki wielki

    Jeśli czasem czujesz się nieco zbyt dziki, a innym razem nieco zbyt sztywny…

    Jeśli czasem wydaje Ci się, że jedni się Ciebie śmieją, a drudzy się Ciebie boją…

    Jeśli jesteś stateczny i rozsądny, ale wyprowadzony z równowagi wybuchasz i stajesz się groźny….Jeśli to, czego najbardziej potrzebujesz, to ktoś, kto Cię zrozumie…

    …to najprawdopodobniej jesteś KROKODYLEM!

    W czwartek, 28 września o godzinie 18:00 zostaliśmy zaproszeni na przedstawienie ,,Krokodyl nie taki wielki". Przedstawienie to jest efektem wielomiesięcznej pracy w ramach warsztatów teatralno-terapeutycznych Otwieracz prowadzonych przez aktorkę Teatru Współczesnego, Marię Dąbrowską i kierownika artystycznego Teatru Abanoia, reżysera i autora sztuk teatralnych Konrada Pachciarka.

    Na scenie mogliśmy zobaczyć naszą uczennicę Jolantę Urbańską. Gratulujemy występu! 

     

  • Bazar Rozmaitości na Pomorzanach

    Bazar Rozmaitości na Pomorzanach

    W niedzielę 24.IX.2017r w ramach integracji ze środowiskiem lokalnym byliśmy z panią Sylwią i panią Gizelą na Szczecińskim Bazarze Rozmaitości zorganizowanym przez Stowarzyszenie Kultury i Integracji In Tractu. Bazar odbył się w naszej dzielnicy Pomorzany. Zobaczyliśmy dużo ciekawych stoisk m.in. ze zdrową żywnością (ręcznie robione sery i przetwory z nabiału, przetwory, przyprawy z całego świata, wyroby wędliniarskie), rękodzieła (lampy, torby, narzuty, biżuteria itp.). Szczególną uwagę zwróciliśmy na żywe ogrody zamknięte w słojach i słoikach. Podobały nam się również ręcznie robione dżinsowe torebki, kosmetyczki oraz narzuty na łóżko wykonane metodą patchworkową.

    Organizatorzy zapraszają na bazar cyklicznie, a my gorąco zachęcamy do jego odwiedzenia.

  • Wycieczka do Biblioteki Pedagogicznej

    Wycieczka do Biblioteki Pedagogicznej

    Dnia 19 IX 2017 r. skorzystaliśmy z zaproszenia do Biblioteki Pedagogicznej przy Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Zwiedziliśmy pomieszczenia biblioteki. Zobaczyliśmy zbiory umieszczone w magazynie w przesuwanych szafach, największą księgę w Szczecinie i jak wygląda praca bibliotekarza. Braliśmy udział w konkursach ze znajomości treści bajek, układaliśmy hasła i rozwiązywaliśmy krzyżówki. 

  • W naszej bibliotece...

    W naszej bibliotece...

     

    Dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa nasza biblioteka wzbogaciła się o wiele nowych, ciekawych książek. Uczniowie wszystkich klas, wraz z wychowawcami, odwiedzili szkolną bibliotekę i podziwiali nowe zbiory. Każdy znalazł dla siebie interesują książkę i mógł ją wypożyczyć.

    15.09.2017 r. odbyło się pasowanie nowych uczniów na Dobrego Czytelnika. Aby nim zostać, uczniowie musieli wykonać zadania. W nagrodę otrzymali plakietkę. 

  • Nowy sezon zajęć florystycznych

    Florystyka to sztuka tworzenia kompozycji roślinnych. W roku szkolnym 2016/ 2017 nasi wychowankowie po raz pierwszy uczestniczyli w zajęciach florystycznych, układali bukiety, tworzyli wianki, stroiki, biżuterię z roślin, brali udział w międzynarodowym konkursie plastycznym ,,Leśna moda" zdobywając wiele nagród.

    W roku szkolnym 2017/2018 zajęcia florystyczne pani Małgosia Klaus  będzie prowadzić w każdą środę od godziny 16.00 do 18.00. Nowy sezon rozpoczęty! Najpierw poznaliśmy regulamin zajęć i przypomnieliśmy sobie o zasadach bezpieczeństwa, które należy przestrzegać pracując z roślinami i używając narzędzi. A potem...............

    Z rozchodników, anemonów, nawłoci pospolitej i gałązek cyprysu powstały piękne jesienne bukiety. Kompozycje w kolorowych naczyniach zdobią teraz stoły naszej jadalni.

  • Kolacja w internacie

    W internacie wychowankowie samodzielnie przygotowują kolacje. Ostatnio po raz pierwszy to odpowiedzialne zadanie przypadło Krysi Gluth. Krysia poradziła sobie znakomicie! Brawo!

     

     

  • Do rodziców!

     

    Zmiana siedziby poradni psychologiczno - pedagogicznej z ulicy Łaziebnej na ulicę A. Mickiewicza.

    .

  • Nowy rok szkolny 2017/2018

    WITAJ SZKOŁO!!!

  • Zakończenie roku szkolnego

    Nadszedł w końcu upragniony przez wszystkich dzień zakończenia nauki. Żegnaliśmy uczniów klasy III zawodowej, którzy już na zawsze opuszczają naszą szkołę, ale swój etap zakończyła też klasa III gimnazjum. Podczas uroczystego apelu uczniowie wszystkich klas otrzymywali świadectwa, nagrody, upominki, pochwały. Teraz zasłużony dla uczniów i nauczycieli odpoczynek, by we wrześniu z radością wrócić do naszej kochanej szkoły!

  • Wakacje z kwiatami!

    Witamy wakacje bukietem z róż, piwonii i tawułki. Wiwat lato! Ta pora roku to raj dla miłośników kwiatów i florystów.

  • Już prawie wakacje!!!

    W ostatni dzień nauki uczniowie szkoły podstawowej wzięli udział w zajęciach integracyjno -- plastycznych przygotowanych przez panie Agnieszkę i Olę. Efektem zajęć - wesoły plakat wakacyjny! Już za chwilę WAKACJE!

  • Wolontariat w naszej szkole

    W roku szkolnym 2016/2017 w naszym Ośrodku działał Szkolny Wolontariat.

    Obszary, w których działaliśmy:

    -        Udział w zajęciach pozalekcyjnych w Klinice okulistyki dziecięcej na Pomorzanach ( co tydzień).

    21.06.2017 odbyły się występy w Klinice. Uczennice z naszego ośrodka pokazały dwa układy taneczne, które przygotowały na Zajęciach tanecznych specjalnie dla dzieci ze Szpitala Klinicznego nr 2. Występ udał się. Wolontariuszki otrzymały brawa. Potem była wspólna zabawa i tańce. Dzieciom bardzo się podobało. 

    -        Akcje charytatywne wspierające instytucje, fundacje, stowarzyszenia i osoby prywatne- włączyliśmy się do akcji  Zbiórka nakrętek dla Patryka”. Na terenie naszej szkoły zbieraliśmy nakrętki, które później przekazaliśmy Stowarzyszeniu „My”, w Dobrej Szczecińskiej ( 21.06.2017).

    -        Udział w „Szybkiej randce z wolontariatem” w Filharmonii Szczecińskiej ( 6.04.2017). Na tym spotkaniu uczniowie naszego Ośrodka mieli okazję spotkać się z innymi wolontariuszami i z każdym z nich porozmawiać przez 5 minut. Uczniowie byli bardzo zadowoleni ze spotkania.

    -        Współpraca z Rodzinnym Domem Dziecka w Szczecinie ul 3-go maja. Na terenie naszego Ośrodka trwała akcja zbierania darów dla dzieci z prywatnego Domu Dziecka w Szczecinie. Przekazanie zabawek ubrań i gier planszowych (21.06.2017).

     

  • Bezpieczne wakacje!

    Bezpieczne wakacje!

     

    W środę 20 czerwca uczniowie całego Ośrodka uczestniczyli w warsztatach na temat bezpieczeństwa w czasie wakacji. Na początek wszyscy obejrzeli filmiki o bezpiecznych zachowaniach w internecie i o zjawisku cyberprzemocy. Następnie uczniowie podzieleni na 3 grupy rozwiązywali zadania, krzyżówki, układanki.Na koniec każda grupa prezentowała swoją pracę i omawiano wszystkie zasady bezpiecznego zachowania w czasie wakacji. Aby zrobiło się wakacyjnie - zabawowo każda grupa dostała zadanie zbudowania więży z patyczków i plasteliny. To było arcytrudne zadanie, ale humory dopisywały. Dobry humor i bezpieczeństwo to najlepsze plany na wakacje!!!

  • Egzamin zawodowy

    Egzamin zawodowy  dla uczniów klasy III zawodowej został przeprowadzony w dniu 7- 8 czerwca 2017 roku  Do egzaminu przystąpiły 4 osoby, 3 z nich w zawodzie cukiernika , jedna w zawodzie introligatora.

    Organem nadrzędnym egzaminu była Izba Rzemieślnicza w Szczecinie.

    Egzamin składał się z 2 części:

    1. Część  teoretyczna – pisanie testu z wiedzy zawodowej na arkuszach zawierających 50 pytań zamkniętych i proponowanymi 3 odpowiedziami, z których tylko jedna jest poprawna oraz 20 pytań z zakresu technologii i maszynoznawstwa dla danego zawodu. Testy opracowane były na podstawie wytycznych Izby Rzemieślniczej.
    2. Część praktyczna – wykonanie wyrobów cukierniczych  zgodnie z recepturą przez cukierników oraz wykonanie pracy z papieru według instrukcji  przez introligatora

    Część praktyczna przeprowadzona została w pracowni gastronomicznej  w szkole w dniach  7-8 czerwca 2017r.  Uczniowie mieli do wykonania : Torty i drobne ciasteczka. I tak Kasia Banach zrobiła – sernik na zimno oraz róże z ciasta francuskiego, Mateusz Puchała – tort czekoladowy i ptysie z ciasta parzonego z kremem budyniowym,  Przemek Kwiatkowski – tort leśny mech oraz rogaliki kruchodrożdzowe. Dominik Miłkowski - jedyny Introligator, zrobił  pudełko z kartonu oraz ozdobną kopertę.

    Na wyniki egzaminu czekaliśmy do 23 czerwca 2017 r.  W tym dniu przedstawiciel komisji egzaminacyjnej z Izby Rzemieślniczej wręczył  wyniki.

    Hurrrraaaaaaaaaaaaaa!  wszyscy zdali egzamin i otrzymali dyplomy CZELADNIKA!

  • Bukiet ślubny

    Przez cały rok szkolny nasi wychowankowie brali udział w zajęciach koła florystycznego. Poznali nazwy kwiatów, nauczyli się tworzyć kompozycje i dekoracje roślinne. Prace florystów zdobiły pomieszczenia Ośrodka, były eksponowane na wystawie florystycznej oraz prezentowane na stronie internetowej, zdobyły także nagrody i wyróżnienia w konkursie plastycznym ,,Leśna moda".

    Na finał  floryści przygotowali bukiet ślubny. To sprawdzian nabytych umiejętności. Bukiet prezentuje bardzo zdolna i pracowita florystka Angelika Cybulska. Jak Wam się podoba modelka i bukiet ślubny?

  • Zajęcia plastyczne w internacie

    Przez cały rok szkolny braliśmy udział w zajęciach plastycznych w internacie. Na zajęciach wykonywaliśmy różne prace, które można było podziwiać na korytarzach grup, na jadalni i w naszych świetlicach. Braliśmy też udział w konkursach organizowanych poza naszą placówką. Możemy pochwalić się wyróżnieniem dla Łukasza Musialika w konkursie na Bożonarodzeniowe drzewko. Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii.

     

  • Wycieczka do nadmorskich miasteczek

    W dniu 7 czerwca  jak co roku wyruszyliśmy na jednodniową wycieczkę autokarową. Tym razem celem naszej wyprawy były nadmorskie miasteczka: Trzęsacz, Niechorze, Międzyzdroje.

    W Trzęsaczu odwiedziliśmy Muzeum Multimedialne „ 15 południka”,  w którym poznaliśmy historię miasteczka i legendę  o pięknej syrenie Zielenicy, córce króla Bałtyku, który doprowadził do zniszczenia  kościoła i cmentarza w Trzęsaczu.

    Kolejnym punktem naszej wycieczki było Niechorze, w którym czekało na nas wiele atrakcji m.in. wejście na latarnię morska położoną na wysokim klifie, podziwianie pięknych widoków, motylarnia, gabinet figur woskowych, wystawa klocków LEGO.

    Niechorze opuszczaliśmy pełni wrażeń i  z dyplomem „ Motylarza” uzyskanym po nie łatwym egzaminie.

    Na zakończenie odwiedziliśmy Zagrodę Żubrów  w Międzyzdrojach. Żubry to nie jedyni mieszkańcy zagrody, były tam też sarny, dziki, jeleń oraz orzeł bielik.

    Po dniu pełnym atrakcji wróciliśmy zadowoleni do Szczecina i już dziś jesteśmy ciekawi, jaką wyprawę w następnym roku szkolnym przygotuje nam pan Sławek.

strona:

Kontakt

  • Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących im. H. Ch. Andersena w Szczecinie
    ul. Szpitalna 15, 70-116 Szczecin
  • 91 4821151

Galeria zdjęć

Aktualności