Ludwik Jerzy Kern
[…] Ósmy Marca, gdy nadejdzie,
Przez jeden dzień cały
Nie dokuczaj tym kobietom
Dużym ani małym.
Małym w dniu tym, jeśli umiesz zaśpiewaj piosenkę,
A tym dużym – przynieś kwiatek
I pocałuj w rękę.
,,W świecie baśni i bajek”. Taki temat wymyślili organizatorzy „Parady Talentów”, która odbyła się 28 lutego w Pałacu Młodzieży. Już po raz czwarty pojechaliśmy z naszymi dekoracjami i kostiumami, żeby zaprezentować naszą pracę uczniom i nauczycielom z innych ośrodków specjalnych w Szczecinie. Wystąpiliśmy z baśnią H. Ch. Andersena pt. ,,Księżniczka na ziarnku grochu.” Był król, królowa, książę, damy, służące, kucharz i nawet groch, ale pani Sylwia zapomniała go wziąć z kieszeni kurtki… A podczas kąpieli księżniczki widać było pianę z prawdziwych mydlanych baniek!
Brawa dla Karoliny, Angeliki, Julii, Natalii M., Natalii Ż., Klaudii, Dominika, Marcina, Kuby! Wszyscy uczestnicy bardzo się starali. Ich występy były ciekawe, a niektóre bardzo śmieszne. W drodze do internatu zastanawialiśmy się, jakie zadanie będzie za rok?!?!
Nasza absolwentka Kasia Panowicz prosi niesłyszących i słyszących o pomoc w zebraniu podpisów pod petycją. Chodzi o pełną dostępność programów telewizyjnych dla niesłyszących i słabo słyszących. Zbieramy podpisy do 3 marca!!!
KAŻDY PODPIS JEST WAŻNY I BARDZO SIĘ LICZY!!! Trzeba zebrać 50 000 podpisów!!!
Link do petycji:
https://www.petycjeonline.com/apelujemy_o_100_dostpnoci_tel…
Uwaga! Poszukiwany chętny do pracy na stanowisku: Monter/ Pracownik produkcji (mile widziane osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności)
W dniu 19.02.2018 uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz Branżowej Szkoły nr 13 byli na otwartych dniach Akademii Morskiej w Szczecinie na Wałach Chrobrego. Podczas spotkań ze studentami można było obejrzeć symulatory statków, sale wykładowe wyposażone w liczne komputery oraz monitory, urządzenia do badania dna morskiego, drony i drukarki 3D. Był tez czas, aby porozmawiać o specyfice nauki osób z wadą słuchu na tej uczelni. Atrakcją dla nas był konkurs na najszybszego wioślarza, zjazd górską kolejką oraz możliwość sterowania statkiem - oczywiście wszystko na symulatorach.
Może ktoś z nas wybierze drogę dalszej nauki właśnie na Akademii Morskiej.
W styczniu wyruszyliśmy na wycieczkę złotym szlakiem Szczecina, który wiedzie od Zamku Książąt Pomorskich, aż do Parku Kasprowicza i Ogrodu Różanego. Na trasie podziwialiśmy wiele ciekawych obiektów. Warto zobaczyć je wszystkie, by odkryć jak pięknym miastem jest Szczecin. Naszą wędrówkę postanowiliśmy rozpocząć od Alei Kwiatowej – podziwiając z tego miejsca barokową Bramę Królewską (gdzie obecnie mieści się pijalnia czekolady E. Wedel) - oraz Domki profesorskie. Następnie dotarliśmy do Zamku Książąt Pomorskich (historycznej siedziby rodu Gryfitów) z przepięknym zegarem astronomicznym 1693 roku. Na trasie naszej wycieczki znalazł się również Pomnik Bogusława X i jego żony Anny Jagiellonki oraz gotycki Kościół p.w. św. Piotra i Pawła – najstarszy kościół w Szczecinie. Następnie dotarliśmy do Pomnika Ofiar Grudnia 1970 roku, potocznie zwanym Aniołem Wolności. Kolejnym punktem był Pomnik Colleoniego (kondotier włoski jadący na koniu), gmach Archiwum Państwowego i pomnik Marynarza sternika mierzący 4 metry (odsłonięty w 1980 roku). Naszą wycieczkę zakończyliśmy na Placu Grunwaldzkim, podziwiając tu żeliwne pompy uliczne z XIX wieku, które zostały wpisane do rejestru zabytków Szczecina. Przed nami druga część wycieczki.
Krysia, Seweryn i Patryk
Po raz kolejny nasz Ośrodek pod patronatem Samorządu Uczniowskiego brał udział w akcji Towarzystwa Nasz Dom - „Góra Grosza”. Akcja ta organizowana jest w szkołach i przedszkolach w całej Polsce a jej celem jest pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Dziękujemy wszystkim uczniom i kadrze pedagogicznej za wsparcie tej szlachetnej inicjatywy.
Samorząd Uczniowski oraz Opiekunowie
Przed feriami wszystkie klasy w szkole zostały zaproszone do aktywnego przygotowania się na ten wspaniały czas odpoczynku. Każda klasa przygotowała scenkę na wybrany temat związny z sytuacjami, które mogą się zdażyc w czasie ferii zimowych: jak się ubrać, jak spędzać czas, jak podróżować, jak bezpiecznie uczestniczyć w zabawie, korzystać z internetu itp. Wszyscy nauczyciele czekają na Wasz bezpieczny powrót do szkoły!
Bezpieczeństwo przede wszystkim!
Rozpoczynamy ferie zimowe. W związku z tym przypomnieliśmy sobie kilka ważnych szczegółów. Wiemy, jak zimą należy się ubierać, znamy sporty zimowe. Mamy świadomość, w jakich miejscach i z zachowaniem których zasad możemy bezpiecznie korzystać z zabaw na świeżym powietrzu.
Będziemy dbać o siebie i innych by cało i zdrowo spędzić ten czas.
Wraz z panią Martą i panią Gizelą życzymy Wam wszystkim udanego wypoczynku.
Do zobaczenia za dwa tygodnie!
W tym roku uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem pani Ewy Spychały wzięli udział w XIX Festiwalu Piosenki Bożonarodzeniowej organizowanej przez Szkołę Podstawową nr 35, parafię Miłosierdzia Bożego i Urząd Miasta. Młodzież przygotowała kolędę w języku migowym. Rywalizowali z uczniami słyszącymi.
W etapie rejonowym i etapie miejskim (finałowym) zdobyli pierwsze miejsca!
GRATULUJEMY! Czekamy na koncert galowy 5 stycznia 2018 roku w Domu Kultury Słowianin.
20 grudnia odbyło się zakończenie Szkolnego Konkursu na najlepszą prezentację multimedialną na temat "Kraje anglojęzyczne". W tym roku temat zaproponowały panie Renata i Wiktoria, nauczycielki j. angielskiego i geografii oraz jak zwykle pani Mirka, nauczycielka informatyki. Uczniowie szkoły zawodowej/branżowej oraz klasy 3 gimnazjum podjęli się przygotowania prezentacji o takich krajach jak Anglia, Walia, Szkocja, Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Irlandia, RPA, Nowa Zelandia, Indie, Pakistan, Jamajka. Dużym wyzwaniem było pokazanie prezentacji z omówieniem czy to ustnie czy w języku migowym. Młodzież bardzo się starała i w większości zaprezentowała się dobrze. Do prezentacji często dodano przedmioty typowe dla danego kraju jak np. czapka z Jamajki czy Pakistanu, bumerang z Australii itp.
Wyniki po głosowaniu wszystkich oglądających i decyzją komisji:
nie przyznano I miejsca
2 miejsca zajęli - Julia Jabłczyk, Krystian Karaczun
3 miejsca zajęli - Patryk Groszewski i Klaudia Szałek
Wyróżniono jeszcze Rafała Krawczyka i Angelikę Cybulską.
Laureaci otrzymali nagrody oraz bardzo dobre oceny z języka angielskiego i geografii.
Po raz kolejny uczestniczyliśmy w zabawie Mikołajkowej zorganizowanej przez SEC. Mikołaj przyniósł nam wspaniałe prezenty a zabawa dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń! Dziękujemy Szczecińskiej Energetyce Cieplnej za zaproszenie do zobaczenia za rok. Krysia, Patryk, Seweryn i Łukasz
XXIII Wojewódzkie Mistrzostwa Szkół i Ośrodków Specjalnych w Pływaniu-Police 2017
Zawody Mikołajkowe 10.12.2017
Znakomicie spisali się nasi wychowankowie w XXIII Wojewódzkich Mistrzostwach Szkół i Ośrodków Specjalnych w Pływaniu-Police 2017.
Nasi zawodnicy zdobyli 5 złotych medali i 4 srebrne. Zdobyliśmy także okazały puchar za I miejsce w najbardziej prestiżowej i widowiskowej konkurencji mistrzostw: sztafecie 4x 50m stylem dowolnym. Medale dla naszego Ośrodka zdobywali: Marcin Ziętek - 2 złote, Angelika Bryś-1złoty,1 srebrny, Łukasz Musialik- 1złoty, 1 srebrny, Dominik Imiołek- 2 srebrne i Kuba Pobucewicz-1 srebrny.W zwycięskiej sztafecie popłynęli: Dominik Imiołek, Angelika Bryś, Kuba Pobucewicz, Marcin Ziętek. W zawodach jeszcze wzięli udział Krystyna, Seweryn, Patryk Gluthowie. Medalu jeszcze nie udało się zdobyć ale gratulacje za dzielną walkę. Gratulacje dla wszystkich zawodników !!!
5 grudnia 2017 r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji zaprosiliśmy przedstawicieli Wolontariatu Europejskiego z Polski, Węgier i Cypru. Podczas spotkania, na którym obecni byli uczniowie SP, Gimnazjum oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej, przypomnieliśmy zadania, jakie wykonaliśmy w ramach wolontariatu szkolnego w roku ubiegłym. Nasi wolontariusze z dużą satysfakcją prezentowali zdjęcia, dokumentujące ich aktywność. Następnie wszyscy uczniowie z ciekawością i uwagą śledzili rozmowę z naszymi Gośćmi. Uczniowie mieli okazję zadać różne pytania związane z pracą wolontariuszy w Polsce i za granicą. Była też herbata, kawa i ciasto, które upiekli uczniowie szkoły zawodowej pod okiem nauczyciela przedmiotów zawodowych oraz wspólne zdjęcia. Na koniec pokazaliśmy naszym Gościom Pracownię Historyczną, w której eksponowane są meble, wyposażenie, pomoce naukowe i wiele cennych rekwizytów związanych z 60-leciem naszej Szkoły oraz Muzeum Andersena - Patrona Ośrodka.