• Na grobach naszych dawnych nauczycieli...

    Na grobach naszych dawnych nauczycieli...

    Tradycyjnie przed 1 listopada - świętem Wszystkich Świętych, w naszym Ośrodku pamiętamy o grobach naszych dawnych nauczycieli i wychowawców. Koło florystyczne z panią Małgosią zorganizowało integracyjne zajęcia uczniów z emerytami, na których przygotowano piękne stroiki na groby. Następnego dnia uczniowie szkoły zawodowej z paniami Mirką, Renatą i panią Kasią - emerytką powędrowali z tymi stroikami na cmentarz. Tam odszukano groby 9 nauczycieli, uporządkowano je, udekorowano i zapalono znicze. To ważne pamiętać o tych, którzy odeszli, bo choć umarli, żyją w naszej pamięci!

  • Warsztaty florystyczne

    25 października na nasze zaproszenie do internatu przybyły na integracyjne warsztaty florystyczne panie emerytki. Młodzież uczestnicząca w zajęciach florystycznych miała okazję zaprezentować i przekazać swoje umiejętności układania kompozycji roślinnych. Pani Krysia, pani Zosia i pani Daniela razem z Natalią, Angeliką, Julią i Dominikiem stworzyli piękne stroiki przeznaczone na groby zmarłych nauczycieli naszego Ośrodka. Warsztaty okazały się świetną formą spotkania dwóch pokoleń, był czas na wspóną pracę, rozmowy, dobry nastrój, żarty, pytania, wspomnienia. Po pracy kawa, herbata, ciasto z jabłkami pani Małgosi i słynna sałatka pani Krysi, która tak smakowała młodzieży, że pani Krysia musiała zostawić przepis na swoją autorską potrawę.

  • Dzień Nauczyciela

    Dzień Nauczyciela

    14 października to Dzień Edukacji Narodowej czyli po prostu Dzień Nauczyciela. W naszej szkole obchodziliśmy ten dzień w piątek 12.10. Tradycyjnie zostali zaproszeni emerytowani nauczyciele i pracownicy naszego Ośrodka, wszyscy pracownicy oraz oczywiście nasi kochani uczniowie. Samorząd Uczniowski przygotował wraz z panią Agnieszką kilka atrakcji. Była wesoła lekcja, którą poprowadził w roli nauczyciela Kuba, była zgadywanka. Julia, Marcin i Natalia zaprezentowali piosenkę w języku migowym, uczniowie klasy II szkoły branżowej i klas IV - VII szkoły podstawowej przygotowali wesołe portrety nauczycieli, a na koniec obejrzeliśmy sentymentalną prezentację pokazującą naszych nauczycieli sprzed wielu lat. Oczywiście nie zabrakło kwiatów, pięknych kartek z życzeniami i przepysznego poczęstunku. Takie chwile pamięta się długo. Dziękujemy wszystkm za wspaniałą atmosferę i uśmiech!

     

  • Lekcja żywej historii

    Lekcja żywej historii

    W dniu 1 października 2018 roku w naszym ośrodku odbyła się lekcja żywej historii pt. „ 100-lecie Niepodległości ” przygotowana przez zaprzyjaźnioną Fundację Rozwoju Regionalnego  „Bielik” oraz Teatr Historyczny Krzysztofa Góreckiego. W lekcji brali udział wszyscy wychowankowie naszego ośrodka – część z nich bardzo aktywnie. Uczniowie usystematyzowali swoją wiedzę na temat wydarzeń oraz postaci historycznych od czasów rozbiorów Polski do roku 1918, kiedy odzyskała niepodległość. Młodzież skorzystała z możliwości zaprezentowania się w strojach z tych czasów, co można sprawdzić na zdjęciach.

    Było to jedno z wielu wydarzeń przewidzianych w naszym ośrodku z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.

  • Spacer z Wieczorkiem

    Spacer z Wieczorkiem

     

    Dwudziestego czwartego września (poniedziałek) wybraliśmy się na spacer ulicami Szczecina, żeby lepiej poznać jego zabytki i historie z nimi związane.

    Znany szczeciński przewodnik - pan Tomasz Wieczorek – przekazał nam wiele interesujących informacji, a pani Anita Chodacka migała je wszystkim osobom z wadą słuchu.

    Byliśmy bardzo zadowoleni, mimo chłodu, deszczu i wiatru…

    Miganie kultury jest ok !

  • Kartka dla powstańca

    Z okazji 100 - lecia niepodległości Polski chcemy pamiętać o bohaterach, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę. Tym razem o tych, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim. Dlatego wspólnie napisaliśmy do nich kartki i wysłaliśmy je, aby wiedzieli o naszej wdzięczności. Obejrzeliśmy także ciekawe rozmowy z nimi i fragmenty filmów o Powstaniu Warszawskim. To były straszne czasy…

  • Dzień Głuchego i Dzień Chłopaka w naszej szkole!

    Dzień Głuchego i Dzień Chłopaka w naszej szkole!

     

    Dziś nasza szkoła obchodziła święto swoich uczniów.heart  To był prawdziwy Dzień Głuchego.smiley Rano pani Renata zaprosiła nas do kina Pionier na piękny film o  chłopcu niepełnosprawnym,  który razem z ojcem wystartował w triathlonie. Potem było słodkie śniadanko, konkurencje na spostrzegawczość, wspólne sadzenie krzewów. Następnie pani Agnieszka zorganizowała zabawę z okazji Dnia Chłopaka, na której chłopcy prezentowali swoje umiejętności i zdolności bawiąc wszystkich.

    Odbyły się również wybory na Super Chłopaka w Ośrodku. Zwyciężył Dominik z klasy II BSS. Gratulacje!  II miejsca zajęli  Alan i Seweryn.

     Tego samego dnia odbyły się również wybory do Samorządu Uczniowskiego. Przewodniczącym został Marcin z klasy I BSS, jego zastępcą Julka, a skarbnikiem Natalia. Gratulujemy i czekamy na Wasze wspaniałe pomysły!

  • Rok szkolny 2018/2019 rozpoczęty!!!

    Rok szkolny 2018/2019 rozpoczęty!!!
  • Rodzice!

    Przypominamy, iż trwa przyjmowanie wniosków w ramach programu „Dobry start” – gwarantującego wsparcie na zakup szkolnej wyprawki w wysokości 300 zł na dziecko.

     

    Z programu mogą skorzystać rodzice dzieci uczących się w wieku do ukończenia 20. roku życia lub do 24. roku życia w przypadku dzieci z niepełnosprawnością.

     

    Świadczenie Dobry Start nie przysługuje na dziecko uczęszczające do przedszkola, w tym realizujące roczne przygotowanie przedszkolne (tzw. zerówka) w szkole podstawowej, a także w przedszkolu lub w innej formie wychowania przedszkolnego.

     

    Świadczenie przyznawane jest niezależnie od dochodu.

     

    Gdzie złożyć wnioski?

     

    Wnioski można złożyć na dwóch formach :

    Elektronicznej:

    • Za pomocą bankowości elektronicznej;
    • Poprzez portal Emp@tia.

     

    Papierowej w trzech punktach na terenie miasta:

    • ul. Kadłubka 12, w godz. 7:30 – 16:00;
    • ul. Kaszubska 30 – w godz. 7:30 -16:00;
    • ul. Rydla 39/40 (filia UM) – w godz. 08:00 – 16:00;
    • oraz za pośrednictwem Poczty Polskiej.

     

    Dokumenty można złożyć do 30 listopada. Wypłata świadczenia nastąpi najpóźniej w ciagu dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku.

    Więcej informacji: www.swiadczenia.szczecin.pl  (zakładka „Dobry Start”)

  • CHODZI LATO PO BEZDROŻACH

    CHODZI LATO PO BEZDROŻACH

    Zamawiam słońce

    na dwa miesiące

    i tylko pod drzewami cień.

    Nałapię echa

    pełen plecak,

    wędrując cały dzień […]

     

    Gdzie oczy niosą,

    nieznaną szosą,

    ze swoim cieniem za pan brat.

    Za horyzontu

    jasnym kręgiem

    nieznany czeka świat.

  • Zakończenie roku szkolnego 2017/2018

    Zakończenie roku szkolnego 2017/2018

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    22 czerwca  uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2017/2018. Szczególnie ważny był ten moment dla Julii         i Marcina uczniów klasy III gimnazjum oraz Angeliki i Rafała  uczniów klasy III zasadniczej szkoły zawodowej, którzy, kończąc naukę w naszej szkole, wkroczyli   w nowy etap swojego życia.

    Pani Dyrektor podziękowała wszystkim za wysiłek włożony w proces dydaktyczny oraz życzyła udanych, bezpiecznych wakacji.

    Nad przebiegiem uroczystości czuwali wychowawcy klasy III gimnazjum Pani Małgosia Pietkiewicz i klasy III zasadniczej szkoły zawodowej Pan Sławek Plak.                                                                                                       Przed nami 73 dni wypoczynku  smiley
    Do zobaczenia we wrześniu!

  • Zajęcia plastyczne w Internacie

    Zajęcia plastyczne w Internacie

    Koniec roku zbliża się wielkimi krokami i nasze myśli biegną już w stronę wakacji,  dlatego przyszedł czas na podsumowanie tego, co już za nami. W każdą środę spotykaliśmy się na zajęciach plastycznych,  by móc tworzyć i eksperymentować.  Efekty naszej pracy można było podziwiać na korytarzach grup i  gazetkach ściennych.

    Wzięliśmy udział w konkursie plastycznym pt.„Bajkowy las” zorganizowanym przez SOSW w Tanowie. Nasze prace zostały wysoko ocenione, zajęliśmy następujące miejsca:

    • Łukasz  - I miejsce w kategorii SP,
    • Krystyna - II miejsce w kategorii SP,
    • Seweryn - III miejsce w kategorii SP,
    • Marcin - I miejsce w kategorii Gimnazjum,
    • Joanna - II miejsce w kategorii ZSZ,
    • Mateusz - III miejsce w kategorii ZSZ.

    Taki sukces to zachęta do dalszej twórczej pracy!

    Wzięliśmy również udział w Pierwszym Szczecińskim Festiwalu Pisanek. Przygotowane przez nas pisanki można było oglądać na Jarmarku Wielkanocnym.            

    Zobaczcie jak wyglądały niektóre z naszych zajęć. Niech garść tych zdjęć będzie pamiątką po miło spędzonym czasie!

  • Mundial w naszej szkole

    Mundial w naszej szkole

    Mundial w Moskwie? Nie! Mundial w Szczecinie w naszej szkole. Przed wakacjami pani Renata i pani Agnieszka zorganizowały święto piłki nożnej. Uczniowie podzieleni na 4 grupy, pomalowani w barwy narodowe, musieli pokonać wiele konkurencji i rozegrać prawdziwy mecz. Okazało się, że mecz na koniec wygrała drużyna "Japonii" z "Polską".  Po emocjach były nagrody - wielkie talerze z truskawkami i plakaty szczecińskiej Pogoni. To był piękny dzień na koniec roku!

  • Wycieczka młodzieży do Poznania

    Wycieczka młodzieży do Poznania

    Po całym roku pracy pani Małgosia i pani Mirka zaprosiły 6 osób ze szkoły zawodowej na wycieczkę do Poznania. Poznań leży blisko Szczecina, ale okazało się, że nie znamy zbyt dobrze tego miasta, jego historii i wielu atrakcji, które to miasto oferuje. Czy wiecie, że początek państwa polskiego z czasów Mieszka I był właśnie na terenie Poznania? O tej historii i nie tylko można się dowiedzieć w pięknych, nowoczesnych muzeach: Brama Pozanania, muzeum archeologiczne, muzeum w zamku na wzgórzu Przemysła. Poznań słynie z rogali św. Marcina. Sposób produkcji można obejrzeć w muzeum Rogala. Jest jeszcze inne słodkie miejsce czyli muzeum czekolady, gdzie widać jak z ziarna kakaowca powstaje najsmaczniejsza rzecz na świecie. Kiedy już turysta zmęczy się zwiedzaniem może odpocząć w palmiarni, Zoo, aquaparku lub zjeżdżając z góry na torze saneczkowym. Tego wszystkiego doświadczyli uczniowie szkoły zawodowej naszego Ośrodka, a jeśli jesteście ciekawi - zapraszamy do obejrzenia zdjęć.:)

  • Zajęcia z pszczelarzem

    Dnia 12.06.2018 r. odbyły się w internacie zajęcia pt; „Wielka praca małych pszczół”, w których wzięli udział wychowankowie grupy I, II i III. O życiu pszczół i ich ważnej roli w przyrodzie opowiadał Pan Ryszard ze Szczecińskiego Związku Pszczelarskiego, dla którego hodowla pszczół to ogromna pasja i hobby.

    Zajęcia te miały na celu zapoznanie wychowanków z życiem pszczół i ich ogromną rolą jaką pełnią w środowisku naturalnym. Podczas zajęć poznaliśmy pracę pszczelarza, dowiedzieliśmy się jak się wybiera miód z ula i do czego  służą: pododkurzacz czy podkarmiaczka.

    Zobaczyliśmy, jak zbudowany jest ul, dowiedzieliśmy się, jak wygląda podział ról i organizacja życia w pszczelej rodzinie. Poznaliśmy zasady bezpiecznego kontaktu z tymi owadami oraz nauczyliśmy się odróżniać pszczołę od osy.

    Otrzymaliśmy symboliczny słoiczek miodu.

    Bardzo dziękujemy Panu Ryszardowi za przeprowadzenie zajęć.

    Bardzo dziękujemy pani Agnieszce i pani Sylwii za piękne przystrojenie świetlicy - poczuliśmy klimat łąki

    Pani Gizela i Pani Marta wraz z wychowankami

  • XXII OTWARTE INTEGRACYJNE MISTRZOSTWA OŚRODKA W PŁYWANIU SZCZECIN 7.06 2018 r.

    XXII OTWARTE  INTEGRACYJNE MISTRZOSTWA OŚRODKA W PŁYWANIU SZCZECIN 7.06 2018 r.

    W tegorocznych zawodach pływackich które odbyły się na pływalni przy SP55 brały udział trzy szkoły: SP55 Szczecin, SOSW dla Dzieci Słabo Słyszących i SOSW dla Dzieci Niesłyszących. W zawodach wzięło udział ok. 30 zawodników, w tym 10 naszych wychowanków. W Mistrzostwach zostały rozegranych 8 konkurencji indywidualnych i sztafeta  4x 25m. Tradycyjnie bardzo dobrze wypadli w tych zawodach nasi wychowankowie zdobywając 12 medali indywidualnych (5 złotych, 2 srebrne i 5 brązowych), a także zdobyli złoto i puchar w sztafecie 4x25m w stylu dowolnym.

    Medale zdobyli: Marcin Ziętek (2 złote), Angelika Bryś  (2złote), Łukasz Musialik (1złoty, 1 brązowy), Kuba Pobucewicz (2 srebrne), Angelika Cybulska (2 brązowe), Patryk Groszewski (1 brązowy), PatrykGluth (1brązowy). W sztafecie popłynęli: A.Bryś, M.Ziętek, J.Pobucewicz, P.Groszewski) .W zawodach wystąpili jeszcze Ida Sochańska, Krystyna Gluth, Seweryn Gluth i Mateusz Rusiecki tym razem jeszcze bez medalu

    Wszyscy uczestnicy otrzymali medale i słodkie upominki, a najlepsze sztafety zostały uhonorowane pucharami. Nagrody zostały ufundowane przez Radę Osiedla Pomorzany. Zawody przebiegły w bardzo miłej atmosferze w duchu fair play.

  • Na Jasnych Błoniach

    Na Jasnych Błoniach

    Sobota i niedziela w Internacie? TAK! Zobaczcie jak może być ciekawie! Tym razem impreza w parku na Jasnych Błoniach.

  • Wycieczka do Poczdamu.

    Wycieczka do Poczdamu.

         Tradycją stały się już czerwcowe wycieczki autokarowe dla uczniów naszej szkoły. W tym roku odwiedziliśmy Park Filmowy Babelsberg w Poczdamie. Przez kilka godzin świetnie się bawiliśmy korzystając z wielu atrakcji znajdujących się na terenie Parku.  Oglądaliśmy m.in. występy  zawodowych kaskaderów filmowych w arenie "Wulkan", show telewizyjne, odsłaniające sekrety audycji na szklanym ekranie. Dreszcz emocji zapewniły nam  wielowymiarowe seanse w kinie 4D i  interaktywnym kinie XD oraz symulacja akcji   w łodzi podwodnej w zbudowanym z oryginalnych filmowych dekoracji obiekcie"U-Boot Boomer". Jak co roku organizator wycieczki Pan Sławek stanął na wysokości zadania i spełnił nasze oczekiwania, a my już dziś zastanawiamy się jaka wyprawa czeka nas w przyszłym roku szkolnym:-)

  • Wycieczka do Eco Generatora

    Wycieczka do Eco Generatora

    7 czerwca odbyła się wycieczka do Eco Generatora. Elektrociepłowni, w której paliwem są bezużyteczne, nie nadające się do segregacji odpady. Proces przekształcania odpadów w energię przebiegał: Dostawa- rozładunek w bunkrze, spalanie, obróbka żużla, wytwarzanie energii, oczyszczanie spalin, oczyszczanie ścieków, energia. Uczniowie mieli okazję zaobserwować ogromną górę śmieci, która zamieniała się w energię.

  • Chrzest, Pierwsza Komunia Święta, Bierzmowanie.

    Chrzest, Pierwsza Komunia Święta, Bierzmowanie.

         

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

           4 czerwca 2018 r. w Kościele pw. Świętego Józefa na Pomorzanach została odprawiona Msza Święta Dziękczynna w intencji naszego Ośrodka. W czasie Mszy sprawowanej przez Ks. Biskupa Mariana Błażeja Kruszyłowicza dzieciom i młodzieży zostały udzielone sakramenty: Chrztu Świętego, Pierwszej Komunii Świętej oraz Bierzmowania. Uroczystości zakończyły się spotkaniem przy stole z zaproszonymi gośćmi.

strona:

Kontakt

  • Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących im. H. Ch. Andersena w Szczecinie
    ul. Szpitalna 15, 70-116 Szczecin
  • 91 4821151

Galeria zdjęć

Aktualności