Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących w Szczecinie im. Hansa Andersena jest najstarszą placówką szkolnictwa specjalnego na Pomorzu Zachodnim.
Pierwszego września 1953 roku - Zarządzeniem Ministra Oświaty Nr SO 4-7326/53 utworzono Państwowy Zakład Wychowawczy dla Dzieci Głuchych przy ulicy Jagiellońskiej 65a.Organizatorami placówki byli Kazimierz Taige i Jan Ogórek. Funkcję kierownika szkoły objął doświadczony pedagog - Kazimierz Taige. Jan Ogórek został dyrektorem Zakładu i pełnił obowiązki kierownika internatu.
Placówka rozpoczęła działalność w budynku, który nie był przystosowany do pełnienia funkcji szkoły. Dzieci uczyły się w małych klasach, miały do dyspozycji jedną świetlicę w internacie. Wychowankami Zakładu były dzieci głuche i niedosłyszące.
We wrześniu 1953 roku zgłosiło się 22 dzieci, dla których zorganizowano dwa oddziały. Pierwsi absolwenci opuścili szkołę w 1958 roku. Było ich piętnastu, podjęli naukę zawodu w Przemyślu i we Wrocławiu. Grono pedagogiczne liczyło 15 osób. Większość nauczycieli nie posiadała kwalifikacji do pracy z dziećmi głuchymi.
Nauczyciele stanowili aktywny zespół. Pracowali z drużynami harcerskimi, prowadzili SKO, pełnili wiele funkcji poza szkołą w PZG i ZNP.
Pierwsza drużyna harcerska głuchych powstała w 1956 roku. Organizatorami byli -Andrzej Stecewicz i Benon Wasielewski. Długoletnią działalność w zakresie filatelistyki rozpoczął zastęp harcerski pod kierunkiem Józefa Grabarczyka.
Wszyscy nauczyciele i uczniowie z niecierpliwością czekali na nowy budynek szkolny. W 1962 roku władze oświatowe wysunęły projekt budowy nowego Zakładu. Budowa obiektu trwała kilka lat. W tym okresie funkcję dyrektora Zakładu pełnił Karol Penar.
W styczniu 1972 roku wszyscy cieszyli się z nowego obiektu przy ulicy Szpitalnej 15. W dwóch budynkach połączonych łącznikami zlokalizowano szkołę i internat dla dzieci głuchych.
W 1978 roku obchodziliśmy 25-lecie placówki. W przygotowaniu uroczystości brali udział wszyscy nauczyciele pod kierunkiem dyrektor Teresy Motak. Program artystyczny przygotowali harcerze.
W latach osiemdziesiątych nastąpiła zmiana nazwy placówki na Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Głuchych.
W 1993 roku odbyły się uroczystości 40-lecia Placówki i nadanie imienia Hansa Christiana Andersena. Realizacja zadań związanych z tymi uroczystościami trwała 3 lata. Było to duże wyzwanie dla Dyrekcji Ośrodka, Rady Pedagogicznej i uczniów i rodziców.
Obecnie dyrektorem Ośrodka jest Alicja Zyska. W placówce przebywa 85 wychowanków. W ramach Ośrodka działa; szkoła podstawowa, Gimnazjum, zasadnicza szkoła zawodowa, liceum uzupełniające i internat. Utworzenie Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Liceum Uzupełniającego jest największym osiągnięciem ostatnich lat.
Koncepcja ponadpodstwowego kształcenia uczniów w naszej placówce istniała od dawna. Kolejni dyrektorzy czynili starania jej urzeczywistnienia.
W 1998 roku dzięki działaniom Dyrekcji Ośrodka i przy aktywnym poparciu Rady Pedagogicznej udało się zrealizować oczekiwania uczniów i rodziców. Kształcenie zawodowe odbywa się w Szczecinie.racą szkół kieruje wicedyrektor Ośrodka Renata Karbownik. Do dyspozycji uczniów jest 11 sal lekcyjnych biblioteka z czytelnią, sala do zajęć gimnastyki korekcyjnej, 6 pracowni przedmiotowych, 2 pracownie komputerowe, 2 gabinety logopedyczne.
W internacie mieszka 65 wychowanków, zorganizowano dla nich 7 grup wychowawczych, każda grupa posiada swoją świetlicę. Wychowankowie mieszkają w czteroosobowych pokojach. Wszyscy są objęci opieką lekarską. Pracą internatu kieruje Małgorzata Klaus.
Młodzież internatu korzysta z pracowni komputerowej, boiska sportowego, sali gimnastycznej, basenu, uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych i innych formach organizowanych przez wychowawców i Samorząd Wychowanków.