XII Ogólnopolski Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy 2019

10 -11 maja 2019 roku

Hasłem przewodnim w tym roku były wypadki na ulicach miasta oraz 100 lat niepodległości Polski.

W konkursie brało udział 8 zespołów, które przyjechały z  Łodzi, Poznania, Radomia, Wrocławia, Warszawy, Olsztyna, a także zespół ze Szczecina z naszego Ośrodka. Wszyscy uczestnicy otrzymali koszulki przedstawiające instrukcję ratunkową i nazwę konkursu, w tym roku w kolorach biało - czerwonych ze względu na polski akcent.

W piątek, 10 maja, uczestnicy zostali zaproszeni na  wycieczkę statkiem "Joanna" po Odrze połączoną z warsztatami z udzielania pierwszej pomocy. Poprowadzili je ratownicy z OSP Szczecin. Kapitan statku pokazał i opowiedział o najciekawszych miejscach widzianych z Odry. Uczniowie i nauczyciele zwracali uwagę na przyrodę inną niż w mieście,  ale również na budowane statki w dokach. Młodzież mogła podziwiać wodny charakter naszego miasta.

W sobotę, 11 maja, uczestnicy zaczęli konkurencję od rozwiązania testu z wiedzy teoretycznej. W teście były pytania zamknięte oraz krzyżówka.

Następnie drużyny udały się w dwóch grupach do Muzeum Przełomy i na plac J. Szczerskiej koło placu Kościuszki, by idąc wzdłuż centrum Szczecina, szlakiem ulic związanych w nazwach  z niepodległością, poszukiwać miejsc z poszkodowanymi. Przygotowano następujące sytuacje wypadkowe:

  • Podtopienie z utratą przytomności,
  •  Zadławienie z utratą przytomności,
  • Rana postrzałowa,
  • Ugodzenie nożem, wytrzebienie,
  • Tor przeszkód z rannym na noszach,
  •  Atak epilepsji,
  • Złamanie otwarte i uszkodzenie głowy.

Osoby poszkodowane pozorowała młodzież słysząca ze Szkoły Podstawowej nr 21 ze Szczecina.

Sędziami oceniającymi wykonanie zadania, jak co roku, byli strażacy - ratownicy z Ochotniczej Straży Pożarnej Szczecin. Każdy zespół miał 10 minut na wykonanie zadania. Potem strażacy przyznawali punkty i omawiali każdą sytuację z młodzieżą.

Poza punktami ratowniczymi uczniowie mogli obejrzeć wystawy w 2 muzeach: Przełomy i Muzeum Narodowym.

W 3 miejscach trasy atrakcją były osoby przebrane w historyczne mundury wojska polskiego z różnych okresów, które zadawały zespołom dodatkowe pytania. W Muzeum Narodowym czekał natomiast rycerz średniowieczny oraz zadanie wykonania rysunku pt.: "Żołnierz Polski w walce o niepodległość". W parku Andersa uczniowie dowiedzieli się kilku szczegółów o  historii Szczecina oraz Polski i rozwiązali krzyżówkę.

Podsumowano wyniki.

Wygrali:

1 miejsce -  Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Głuchych z Warszawy (ul. Łucka)

2 miejsce - SOSW dla Dzieci Niesłyszących ze Szczecina

3 miejsce - OSW dla Dzieci Niesłyszących z Poznania

Dla wszystkich uczestników konkursu przygotowano nagrody, prezenty, dyplomy, pamiątki.

 Najwięksi sponsorzy to przede wszystkim Marina Developer sp. z o.o., DGS Poland sp. z o.o. (firma produkująca aparaty słuchowe, która ufundowała koszulki dla wszystkich uczestników). Poza tym  Apteka Zdrowie, Kongsberg sp. z o.o., Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego, oraz cukiernia Radisson,  która ufundowała tradycyjny tort.

Pani Magdalena Zarębska - Kulesza, Zachodniopomorski Kurator Oświaty ufundowała puchar dla zwycięzców oraz nagrody rzeczowe.

Uroczyste zakończenie konkursu uświetniła grupa teatralna uczniów z naszego Ośrodka pięknym tańcem z szarfami, który podkreślił niepodległościowy charakter konkursu.

Specjalną nagrodę otrzymał też zespół z Olsztyna, który podczas konkursu napotkał prawdziwą sytuację omdlenia przez kobietę i bardzo dobrze udzielił pierwszej pomocy.

Gratulujemy naszym młodym ratownikom i dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przebieg konkursu!

 

 

Aktualne wytyczne obowiązujące na konkurs:

 

2_BLS.pdf

6_EPLS.pdf

9_PP.pdf

 

 

Konkurs otrzymał Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Szczecin

certyfikat(1).pdf

 

Kontakt

  • Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących im. H. Ch. Andersena w Szczecinie
    ul. Szpitalna 15, 70-116 Szczecin
  • 91 4821151

Galeria zdjęć

Aktualności