Od września 2016 roku uczniowie uczestniczą w zajęciach prowadzonych w sali „Widzę, Czuję, Doświadczam”. Korzystają z polisensorycznej stymulacji wzroku, słuchu, dotyku, smaku, węchu, równowagi. Zajęcia mają na celu wzbogacanie doświadczeń dzieci, pobudzanie ich do aktywności, wyciszanie, relaksację. Uczestnicy zajęć nawiązują pozytywny kontakt z prowadzącymi, chętnie podejmują proponowane zabawy, które sprawiają im wiele radości. Po terapii w sali dzieci bardziej aktywnie i kreatywnie uczestniczą w zajęciach grupowych, są skoncentrowane i ukierunkowane na pracę poznawczą.
Z okazji Dnia Nauczyciela Samorząd Uczniowski naszej szkoły przygotował życzenia i drobne podarunki dla swoich nauczycieli i wychowawców. Potem świętowaliśmy przy wspólnym poczęstunku uczniów, nauczycieli i zaproszonych na tę okazję nauczycieli emerytów. To były bardzo miłe chwile.
W dniach 6-9 października wzięliśmy udział w I edycji Festiwalu Polskiego Związku Głuchych „Otwarci na Kulturę”. Festiwal ten dotyczył wszelkich przejawów działalności artystycznej osób niesłyszących i ich dziedzictwa kulturowego. W ramach festiwalu odbywały się wystawy prac artystów niesłyszących, projekcje filmów, występy grup artystycznych.
W ramach zorganizowanych warsztatów malarskich, fotograficznych oraz graffiti uzyskaliśmy wiedzę nt. technik fotograficznych, zapoznaliśmy się z różnymi stylami plastycznymi oraz poznaliśmy technikę szablonu – najstarszą i jedną z najprostszych technik graficznych.
Nasza grupa bębniarzy (Angelika Bryś, Julia Jabłczyk, Marcin Ziętek, Dominik Miłkowski) jako część zespołu „Samba para surdos” mogła również zaprezentować swoje umiejętności szerszej publiczności podczas występu na Festiwalu.
Z okazji Dnia Głuchego oraz Dnia Chłopaka Samorząd Szkolny oraz panie Renata i Małgosia zorganizowali ...Dzień Jabłka w naszej szkole. Samorząd przygotował wesołe konkurencje dla chłopców, którzy musieli się dobrze zaprezentować. Potem klasy miały trudne zadanie obrać i pokroić jabłka na dżem i kompot. Wszyscy spisali się świetnie, w nagrodę każdy mógł posmakować ciast z jabłkiem, które upiekli sami uczniowie. Wreszcie impreza zakończyła się przy ognisku i kiełbaskach. Zdjęcia poniżej:
W dniu 28.09. 2016 odbyły się w internacie WYBORY DO SAMORZĄDU SZKOLNEGO.
Oto wyniki:
1 miejsce - Klaudia Szałek
2 miejsce- Natalia Monczko
3 miejsce - Dominik Miłkowski
Gratulacje!
W dniu 15.09.2016 uczniowie naszego Ośrodka byli w Teatrze Lalek " Pleciuga" na przedstawieniu "Tymoteusz i Psiuńcio". Sztuka bardzo się wszystkim podobała. Opowiadała o misiu Tymoteuszu, który bardzo chciał mieć pieska, jednak tato misia nie zgadzał się na to. Psiuńcio był bezdomnym psem. Podczas wyprawy do sklepu miś i pies spotkali się. Pewnego dnia lis okradł misie, ale na pomoc w odzyskaniu majątku przyszedł im Psiuńcio. Tata przekonał się, że posiadanie psa nie jest takie złe. Miś zyskał przyjaciela.
W czwartek, 22 września uczniowie naszego ośrodka wzięli udział w zajęciach w Narodowym Banku Polskim. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała informacji na temat działalności NBP.
Ciekawym tematem okazały się banknoty. Wszyscy nauczyli się, jak sprawdzać, czy banknoty są prawdziwe. Poznali zabezpieczenia polskich banknotów przed fałszerstwem. Dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o pracy NBP.
Polski Związek Głuchych w Łodzi zaprasza absolwentów Ośrodków dla Niesłyszących do kolejnej edycji projektu 4 Kroki. Szczegóły do obejrzenia i przeczytania:
https://www.youtube.com/watch?v=mPBLvJuvHUo&feature=youtu.be
oraz
Dzisiaj byliśmy na kortach tenisowych przy ul. Wojska Polskiego. Oglądaliśmy zawodników, którzy przygotowywali się do meczu. W naszym mieście odbywa się właśnieTurniej Tenisowy Pekao Szczecin Open 2016.
Potem poszliśmy do restauracji japoñskiej, gdzie dowiedzieliśmy się dużo o jedzeniu suchi. Jedzenie nam bardzo smakowało - było pyszne.
Natalia Monczko
W tym roku głównymi bohaterami zakończenia nauki w roku szkolnym 2015/2016 byli w naszym Ośrodku absolwenci klas III gimnazjum i szkoły zawodowej. To oni kończą ważny etap swojej edukacji i zaczną nową przygodę w swoim życiu. Absolwentka klasy III ZSZ Justyna Kozyra uzyskała najlepsze wyniki w szkole i została wpisana do Złotej Księgi. Kilkunastu uczniów całego Ośrodka otrzymało nagrody i pamiątki za konkursy oraz za bardzo dobre wyniki w nauce. Potem nasi absolwenci oraz rodzice dziękowali wszystkim pracownikom szkoły, ale zwłaszcza nauczycielom i wychowawcom. To były bardzo miłe chwile. Przed nami wspaniały czas wakacji!
Klasa III ZSZ kończy naukę na sportowo. Wybraliśmy się do Parku Linowego przy jez. Głębokim, by wypróbować swoich sił na trasach między ...drzewami. Okazało się, że jest wśród nas grupa osób, które potrafią pokonać strach i mimo wszystko osiągają cel. Byli też inni, bardzo odważni, którym niestraszne były wszelkie przeszkody i tzw. tyrolki, po których zjeżdżało się nad ziemią z dużą prędkością. Wszyscy pierwszy raz znależli się w tak ekstremalnych okolicznościach. Ale przed nimi ... ekstremalna reszta życia. Są gotowi! Wychowawczyni pani Mirka Kosmala
Dnia 20.06 Julka, Krzyś i Marcin odbyli rejs po Odrze statkiem ,,Odra Queen’’. Ze statku obejrzeli przepiękną panoramę Szczecina i nabrzeże z portem, stocznię remontową. Pogoda była wspaniała. Było ciepło i słonecznie. Poczuliśmy, że niedługo wakacje.
Opiekunowie : p. Małgorzata Pietkiewicz i p. Anna Kwiatkowska
W II semestrze uczniowie naszego Ośrodka przystąpili do programu „Zachowaj trzeźwy umysł”. W ramach programu uczestniczyli w ciekawych zajęciach na temat zdrowego odżywiania, udzielania pomocy i wsparcia oraz dokonywania właściwych, trafnych wyborów. Ogłoszony został również konkurs plastyczny. Pod kierownictwem Pani Małgorzaty Pietkiewicz wychowankowie przygotowali piękne plakaty. Cała społeczność Ośrodka wybrała najbardziej przekonywujące prace. Autorzy otrzymali dyplomy i nagrody.Zajrzyj do galerii, aby dowiedzieć się, które plakaty najbardziej się podobały!
Dnia 10.06.2016 r. rozpoczęły się w Szczecinie Dni Morza. Dzięki zaproszeniu z Polskiego Związku Głuchych mieliśmy okazję odbyć wycieczkę jachtem „Antiqa” po Odrze. Oglądaliśmy wiele jachtów i najbardziej podobał nam się „Dar Młodzieży”. Mogliśmy go podziwiać z bliska, bo płynęliśmy jachtem obok. Towarzyszyliśmy mu przy wejściu do portu. To były niezapomniane emocje!
Opiekunowie: A. Tuchowska, A. Czaczkowska
W dniu 1 czerwca 2016 roku z okazji Dnia Dziecka, byliśmy na wycieczce w ZOO w Berlinie. Zła, a nawet okropna pogoda nie przeszkodziła nam w podziwianiu niezwykłych, egzotycznych zwierząt. W Akwarium kolorami i kształtami zachwycili nas mieszkańcy mórz i oceanów.
W programie wycieczki znalazł się również zegar wodny w Europa -Center oraz Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma.
Wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni i w dobrych humorach.
05.06.2016 r. wraz z grupą osób niesłyszących zaprezentowaliśmy swoje umiejętności muzyczne na XV Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych "Pod Platanami". Grę na bębnach trenujemy już drugi sezon w Akademii Sztuki. Dzięki ćwiczeniom udało się nam zabębnić z całej mocy :) i zyskać aplauz szczecińskiej publiczności. Cieszymy się z naszego sukcesu!
Dnia 25.02.2016 r. odwiedziliśmy największą bibliotekę w Szczecinie - Książnicę Pomorską. Na początku wysłuchaliśmy ogólnych informacji o bibliotece, poznaliśmy zasady korzystania ze zbiorów. Odwiedziliśmy wiele działów, ale najbardziej podobało nam się w Czytelni Młodzieżowej i Dziecięcej. Jest tam wiele interesujących książek. Polecamy! Pani Agnieszka Tuchowska
W piątęk i w sobotę 20 - 21 maja organizowaliśmy Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy. Uczestniczyło w nim 10 zespołów z wielu miast z całej Polski oraz 2 zespoły z naszego miasta (w tym z naszej szkoły). Byly to:
Tematem przewodnim konkursu była pomoc osobom starszym i nie tylko. W piątek młodzież wzięła udział w warsztatach prowadzonych przez strażaków z OSP Szczecin, ale również przez studentki z Uniwersytetu Szczecińskiego oraz przez profesjonalną pielęgniarkę. Zaproszeni byli również seniorzy ze szczecińskiego PZG oraz z Uniwersytetu Seniora, a także nasza dawna nauczycielka - pani Halina Różanek, dziś na emeryturze. Goście swoim przykładem pokazali, jak nie dać się steretypom na temat starości, jak żyć aktywnie, jak rozwijać swoje zainteresowania. Strażacy przeszkolili młodzież m.in. w zakresie resuscytacji, cukrzycy, udarów, złamań. W sobotę za to uczestnicy konkursu musieli samodzielnie zmierzyć się z sytuacjami, które mogą się w życiu zdarzyć: musieli pomóc osobie chorej na demencję, która się zgubiła, udzielić pomocy starszej pani napadniętej przez złodzieja, panu w stanie zawału, innej osobie z objawami udaru, cukrzykowi, który stracił przytomność, a także opatrzyć złamaną nogę oraz rękę osoby, której ucięło palec.
Konkurs wygrał zespół z Poznania, drugie miejsce ex aequo zajęły zespoły z Łodzi i Olsztyna. Na czwartym miejscu z 1 punktem straty był zespół z Radomia, a zespół z naszej szkoły zajął miejsce piąte.
GRATULUJEMY SERDECZNIE zwycięzcom, ale też pozostałym uczestnikom, bo wszyscy bardzo się starali i z wielkim zaangażowaniem podchodzili do każdego zadania.
ZAPRASZAMY ZA ROK!