Dnia 15 marca uczniowie gimnazjum byli w Papugarni. Jest to miejsce, gdzie zobaczyć można 100 różnych egzotycznych ptaków. Najbardziej podobały nam się papugi Ary, Nimfy, Aleksandretty i Żako. Wszystkie pochodzą z polskich hodowli. Są oswojone, towarzyskie i bardzo ciekawskie. Dały nam wiele radości. Same podfruwały i siadały nam na ramiona i nawet na głowę. Można je fotografować i karmić słonecznikiem. Niektóre potrafią mówić. W naturze mieszkają w ciepłym klimacie. Jedzą ziarno, owoce, zielone warzywa, liście i jadalne kwiaty.
17 marca Irlandia ma swoje narodowe święto, którego patronem jest św. Patryk. Dominującym kolorem w całym kraju jest wtedy kolor zielony. Ciekawe zajęcia z tej okazji przeprowadziła nauczycielka języka angielskiego, pani Renata. Tradycyjnie słodkościami (na zielono!) wspomogła to wydarzenie pani Małgosia z uczniami szkoły zawodowej. A chłopcy o imieniu Patryk, którzy obchodzili tego dnia imieniny, otrzymali drobne prezenty.
10 marca 2017 Uczniowie ZSZ mieli możliwość obejrzenia wystawy Pana Olgierda Koczorowskiego - fotografa i filmowca, współzałożyciela i członka Rady Grupy Artystów Głuchych. Wystawa jest do obejrzenia w Starej Rzeźni.
W czwartek 9 marca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach pierwszej pomocy zorganizowanych przez ratowników WOPR. Zajęcia odbyły się w centrum symulacyjnym Rescue Lab na ulicy Mickiewicza. Uczniowie ćwiczyli ratowanie osób nieprzytomnych za pomocą RKO czyli resuscytacji krążeniowo – oddechowej, ćwiczyli jak używać defibrylatora AED, wreszcie ułożenie człowieka w pozycji bezpiecznej. Najbardziej emocjonująca była jednak możliwość sprawdzenia czy prawidłowo wykonuje się RKO. Umożliwiały to fantomy podłączone do komputera. Każdy mógł zobaczyć na ekranie swoje działania wykonywane na fantomie: czy wystarczająco mocno uciska klatkę piersiową, czy ma dobre tempo oraz czy nie za mocno podaje powietrze. Mistrzem w tej dziedzinie okazał się Dominik Imiołek, który uzyskał wynik 99% poprawności wykonania ćwiczenia. Dziękujemy serdecznie ratownikom WOPR: pani Marii, panu Apoloniuszowi oraz panu Przybysławowi za wspaniałe warsztaty!
Koło florystyczne tym razem przygotowało małe niespodzianki na Dzień Kobiet. Biżuteria florystyczna to pierścionki, naszyjniki, bransolety, zapinki wykonane z żywych kwiatów lub roślin suchych. Przygotowanie takich ozdób wymaga cierpliwości, precyzji i kreatywności. Nasi floryści pracowali z wielkim zaangażowaniem i wyczarowali pierścionki z kwiatów santini, kalanchoe, stokrotek i owoców hedery. Efektowne ozdoby wraz z życzeniami z okazji Dnia Kobiet trafiły na ręce pań
Otrzymaliśmy wyniki konkursu organizowanego przez SOSW w Tanowie pt. "Leśna moda". Nasi uczniowie uzyskali nagrody:
W kategorii klas IV VI:
I miejsce otrzymał Łukasz Musialik z klasy V
W kategorii klas gimnazjum:
II miejsce otrzymała Julia Jabłczyk z klasy II
W kategorii klas szkoły zawodowej:
I miejsce otrzymała Natalia Monczko z klasy II
Wyróżnienia otrzymały Klaudia Szałek i Angelika Cybulska z klasy I
Cieszymy się bardzo i gratulujemy!
Życzymy Wam wspaniałych, zimowych ferii!!!
Wracajcie bezpiecznie.
Wasi nauczyciele i wychowawcy
Przed feriami dobrze jest pomyśleć, jak je spędzić ciekawie, ale bezpiecznie. W środę 8 lutego uczniowie mogli porozmawiać o tym podczas warsztatów, które przygotowały panie Mirka i Renata. Zespoły "narciarzy", "saneczkarzy" i "łyżwiarzy" rozwiązywały zadania związane z bezpiecznym spędzaniem ferii. Efekty swojej pracy mogli potem zaprezentować pozostałym uczestnikom warsztatów. Na ten dzień nauczyciele przygotowali też małą akcję pt. "Wymiana ciepła". Przez tydzień zbierali zimową odzież, aby każdy mógł wybrać sobie "nowy" szalik, czapkę, rękawiczki, a nawet kurtkę. Akcja bardzo się spodobała uczniom i nauczycielom, co można obejrzeć na zdjęciach.
18 stycznia 2017 roku odbył się w naszym ośrodku Szkolny Konkurs Języka Miganego dla młodzieży zasadniczej szkoły zawodowej. Uczestnicy mieli za zadanie wykazać się znajomością znaków języka migowego oraz umiejętnością przekazania w systemie językowo - migowym zdań. Do konkursu przystąpili wszyscy uczniowie. Komisja wyłoniła najlepszych uczniów i przyznała miejsca:
I dla Natalii Żuraw (uczennicy klasy I)
II dla Klaudii Szałek (uczennicy klasy I)
III dla Katarzyny Banach (uczennicy klasy III) i Rafała Krawczyka (ucznia klasy I).
Wszystkim GRATULUJEMY!!!!! I trzymamy kciuki za sukcesy w następnym etapie - XX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Migowego i Miganego dla szkół ponadgimnazjalnych we Wrocławiu.
W ostatnim dniu stycznia młodzież z naszego Ośrodka wzięła udział w III Przeglądzie Małych Form Artystycznych Szkół i Ośrodków Kształcenia Specjalnego Miasta Szczecina „Parada Talentów”. Wszystko odbyło się pod hasłem „W zdrowym ciele, zdrowy duch”.
Swoje talenty zaprezentowało 12 Ośrodków. W imieniu naszej społeczności wystąpiły uczennice szkoły zawodowej: Angelika Bryś, Angelika Cybulska i Natalia Żuraw. Krótka etiuda teatralna pt. „Klasy, berki i skakanki” spotkała się z dużym aplauzem publiczności. Dziewczęta zostały też wysoko ocenione przez organizatorów i zaproszonych gości. Przyznana po raz pierwszy w historii przeglądu nagroda Kuratora Oświaty dla „osobowości teatralnej” trafiła właśnie w ich ręce. Sprawiło to nam wszystkim niesamowitą radość i było jednocześnie sporym zaskoczeniem. Dziękujemy naszym aktorkom za emocje, a wszystkim, którzy nas obejrzeli i nagrodzili, za życzliwą ocenę naszej pracy…
11.12. 2016r. w Policach odbyły się XXII Wojewódzkie Mistrzostwa Szkół i Ośrodków Specjalnych w Pływaniu. Celem zawodów była integracja uczniów szkół i ośrodków specjalnych, podniesienie umiejętności pływackich oraz miłe spędzenie czasu wolnego. W zawodach wystartowało blisko 100 uczestników z kilkunastu szkół i ośrodków. Tradycyjnie bardzo dobrze na tych zawodach wypadli nasi zawodnicy. zdobywając 11 medali indywidualnych( 5 złotych,3srebrne i 3 brązowe) oraz zdobyli złote medale oraz okazały puchar w najbardziej widowiskowej konkurencji-sztafeta 4x50m stylem dowolnym
Sukcesy naszych zawodników:
1.Puchała Mateusz – 2 złote (25m, 100m st. dowolny)
2. Marcin Ziętek - 1 Złoty (50m st. dowolny) i 1 srebrny (25m st. dow)
3. Dominik Imiołek – 1 złoty (50m grzbiet) i 1 srebrny (50m st. dow)
4. Angelika Bryś – 1 złoty (25m st.dow) i 1 brązowy (50m st. dow)
5. Angelika Cybulska- 1 srebrny (25m st. dow)
6. Łukasz Musialik – 2 brązowe (25m st dow. I 50m dow)
7.Sztafeta pływacka 4x 50m styl dowolny – złoty medal
W zawodach wystartowali jeszcze: Natalia Żuraw, Krystyna Gluth, Patryk Gluth, Jakub Pobucewicz.
W sumie nasi zawodnicy zdobyli 12 medali (6 złotych, 3 srebrne, 3 brązowe).
GRATULACJE!!!
Uczniowie uczący się zawodu cukiernika potrafią wykonać już piękne torty, a co najważniejsze - SMACZNE!
Nasi wychowankowie zostali zaproszeni do wzięcia udziału w cyklicznym konkursie plastycznym ,,Życie w lesie", którego organizatorem jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tanowie. Celem konkursu jest wykształcenie u uczniów pozytywnej więzi z naturą oraz postaw dbałości o środowisko przyrodnicze, wychowanie proekologiczne, uwrażliwienie na piękno natury, ale też rozwijanie wyobraźni i kreatywności uczestników, kształcenie umiejętności posługiwania się różnymi technikami wyrazu artystycznego.Tematem VII edycji międzynarodowego konkursu jest ,, Leśna moda". Prace powstałe na zajęciach plastycznych prezentują ubiory pracowników lasu oraz modne szaty zwierząt, prace florystów ukazały jak można wykorzystać naturalne materiały roślinne i ozdobne do projektowania strojów. Prace powstawały pod kierunkiem pani Małgosi Pietkiewicz i pani Małgosi Klaus. 28 lutego będzie rozstrzygnięcie konkursu i podanie wyników. Z niecierpliwością czekamy na wieści od organizatorów. Na razie wyeksponowaliśmy nasze dzieła w korytarzu szkolnym - zapraszamy do oglądania wystawy.
Po Nowym Roku panie Renata i Małgosia zorganizowały dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum zajęcia praktyczne w kuchni. Dzieci mogły nauczyć się samodzielnego przygotowania potraw. Z wielkim zaangażowaniem i radością wszyscy po kolei wyrabiali ciasto na makaron do spaghetti, potem miksowali ciasto na naleśniki, pod okiem nauczycieli uczyli się smażenia, a potem ze smakiem wszystko zjedli.
Tu kilka zdjęć do obejrzenia:
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia odbył się finał Szkolnego Konkursu na najlepszą prezentację multimedialną. W tym roku uczniowie szkoły zawodowej mieli zaprezentowac temat "Moja książka kucharska". Trzeba było wyszukać przepisy i w sposób atrakcyjny przedstawić je jako prezentacje. Były też zadania dodatkowe: każdy kucharz lub cukiernik miał przygotować jedną, wybraną potrawę do degustacji, natomiast każdy introligator - wydrukować i oprawić prezentację w formie książki.Okres przedświateczny ułatwił wybór potraw. Był barszcz, uszka z grzybami, ciasta.... Na pokaz przyszli uczniowie z całej szkoły. Każdy uczestnik konkursu przedstawiał prezentację opowiadając o niej ustnie lub w języku migowym. Wszystkim bardzo się podobało. Komisja musiała dokonać trudnego wyboru laureatów. Ostatecznie wygrali ex aequo Rafał Krawczyk i Angelika Bryś z kl. II ZSZ, II miejsce zajęła Natalia Żuraw z kl. I ZSZ, a III miejsce zajęła Natalia Monczko z kl. II ZSZ. Wszyscy dostali nagrody, również pozostali uczestnicy konkursu, ponieważ włożyli wiele serca i wysiłku, by dobrze się zaprezentować. Pani Mirka i pani Małgosia serdecznie wszystkim za to dziękują!!!
W dniach 10-14. 04. 2017r w naszej placówce odbędą się „Dni Portu w Szkole”.
Jest to bardzo ważne wydarzenie edukacyjne, które pozwoli naszym niesłyszącym uczniom lepiej poznać środowisko pracy i znaczenie portu w życiu i gospodarce naszego miasta. Pozwoli pokazać uczniom, na czym polega praca portowców, umożliwić bezpośredni kontakt z ludźmi, którzy wykonują tą ciężką pracę.
Współorganizatorem tego ważnego wydarzenia edukacyjnego jest Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście z siedzibą w Szczecinie, ul. Bytomska 7.
Przydatne linki, gdzie dostępny jest film promocyjny nt. działalności portu.
http://www.port.szczecin.pl/pl/ https://www.facebook.com/pg/PortSzczecin/videos/?ref=page_internal,
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia tradycyjnie odbyło się bardzo rodzinne spotkanie wigilijne w naszej szkole. Przy wspólnym stole usiedli uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni specjalni goście i przyjaciele naszej szkoły. Nie zabrakło życzeń, modlitwy, łamania opłatkiem. Uczniowie szkoły zawodowej bardzo ofiarnie pomagali obsługiwać gości. Podano przepyszne potrawy. Oczywiście na koniec, jak to na Wigilii, do dzieci przyszedł Mikołaj z prezentami.