13 czerwca panie Małgosia i Mirka zabrały grupę uczniów naszej szkoły na wycieczkę do Międzyzdrojów. Ta piękna, nadmorska miejscowość oferuje nie tylko plażę, ale ma wiele innych atrakcji. Są to zwierzęta chronione żubry, muzeum figur woskowych, planetarium, labirynt luster, muzeum przyrodnicze. Można też obejrzeć miejsca historyczne czyli umocnienia i bunkry z czasów II wojny światowej znajdujące się na wysokim klifie. Wszystko to udało się uczestnikom wycieczki zobaczyć, a nawet zdobyć Górę Kawczą. Wszystko to dopełniła przepiękna pogoda, więc zadowolone miny można podziwiać na zdjęciach.
W czerwcu urodziny obchodzili uczniowie szkoły podstawowej: Ola, Alan i Łukasz. Chłopcy mieli przepiękny tort w kształcie boiska piłkarskiego z zawodnikami, bramkami i piłką. Natomiast Ola miała wspaniały tort z wizerunkiem wokalistek z zespołu "My trzy". Serdecznie dziękujemy pani Justynie za poprowadzenie imprezy urodzinowej! Trzymamy kciuki, żeby wszystkie życzenia urodzinowe się spełniły!
Podczas weekendu w internacie, w piękną niedzielną aurę, wybraliśmy się na wycieczkę do Lasu Arkońskiego, stanowiącego fragment Puszczy Wkrzańskiej. Las Arkoński posiada istotne znaczenie na szczecińskiej mapie miejsc przeznaczonych na sport, rekreację i turystykę. Dowiedzieliśmy się od pani Magdy i pani Wiktorii, że krajobraz Parku Leśnego jest urozmaicony i znajdują się tu liczne wzgórza, potoki i jeziora. Obserwowaliśmy piękne okazy buków, sosen, dębów, topoli i wiele innych drzew. Po spacerze odpoczywaliśmy przy malowniczym Stawie Wędkarskim w sąsiedztwie Jeziora Głębokiego. Podziwialiśmy też Jezioro Goplana. Obserwowaliśmy pływające kaczki krzyżówki, jedne z bardziej popularnych kaczek, występujących w Polsce. Wybierzcie się tam na spacer, bo naprawdę warto!
Krysia, Patryk, Łukasz i Seweryn
W dniach 13 – 15 maja 2019 r. w holu biblioteki PUM – u odbył się kiermasz charytatywny pod tytułem „Bibliotekarze dzieciom”. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Koło nr 2 Bibliotek Naukowych, Biblioteka Główna PUM i Stowarzyszenie Progressum zorganizowało kiermasz książek, gdzie za symboliczną złotówkę można było nabyć ciekawą książkę. Dochód ze sprzedaży został przeznaczony na zakup wielu nowych pozycji wzbogacających zasoby naszej szkolnej biblioteki, za co serdecznie dziękujemy organizatorom.
W tegorocznych zawodach pływackich, które odbyły się na pływalni przy SP55 brały udział dwa Ośrodki: SOSW dla Dzieci Słabo Słyszących i SOSW dla Dzieci Niesłyszących. W zawodach wzięło udział ok. 30 zawodników w tym 9 naszych wychowanków. W Mistrzostwach zostało rozegranych 8 konkurencji indywidualnych i sztafeta 4 x 25 m. Tradycyjnie bardzo dobrze wypadli w tych zawodach nasi wychowankowie zdobywając 8 medali indywidualnych (5 złotych, 1 srebrny i 2 brązowe) oraz zdobyli złoto i puchar w sztafecie 4x25m stylem dowolnym. Medale zdobyli: Marcin (2 złote), Patryk (1złoty), Łukasz (1złoty, 1 srebrny), Kuba (2 brązowe), Seweryn (1brązowy). W sztafecie popłynęli: Łukasz, Marcin, Kuba i Patryk. W zawodach wystąpili jeszcze Krysia i Ola, tym razem jeszcze bez medalu.
Wszyscy uczestnicy otrzymali medale i słodkie upominki, a najlepsze sztafety zostały uhonorowane pucharami. Nagrody zostały ufundowane przez Dyrektora naszego Ośrodka. Zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników i przebiegły w bardzo miłej atmosferze w duchu fair play.
Jerzy Zawada
W naszej szkole Dzień Dziecka był bardzo radosny. Nauczyciele przygotowali atrakcje z wieloma zabawami. Były wyścigi z książką na głowie, podbijanie balonów na różne sposoby, wyścigi chodzenia na ... gazetach, malowanie... Na korytarzu powstał wielki plac zabaw, gdzie na każdej przerwie można było się po prostu pobawić!
30 maja odbyło się spotkanie naszych szkolnych wolontariuszy z dziećmi z Rodzinnego Domu Dziecka w Szczecinie, w czasie którego nasza młodzież przekazała upominki. Poznawanie zasad funkcjonowania rodzinnego domu dziecka jest dla naszych wolontariuszy zawsze ciekawym i inspirującym doświadczeniem, którego doznali podczas rozmowy z dziećmi i zastępczą mamą.
W drugim semestrze uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum uczestniczą w zajęciach organizowanych przez Panią psycholog i Panią pedagog w ramach ogólnopolskiego programu „ Trzymaj formę”.
A oto kilka zdjęć z naszych działań:
Serdecznie dziękujemy uczniom Szkoły Podstawowej nr 28, którzy 15 maja odwiedzili Szkolne Muzeum Patrona i wzięli udział w lekcji „W świecie Hansa Christiana Andersena”. Dziękujemy za kwiaty z okazji kolejnej rocznicy urodzin duńskiego baśniopisarza!
10 - 11 maja 8 zespołów młodych ratowników ze szkół dla niesłyszących z całej Polski mogło wykazać się swoimi umiejętnościami w udzielaniu pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Te zawody, w formie miejskiej gry, toczyły się na ulicach naszego miasta. Zadania były pokazane w pozorowanych sytuacjach i prawdopodobnych miejscach. Te zadania to m.in.: podtopienie z zatrzymaniem akcji serca, ugodzenie nożem z wytrzewieniem jelit, rana postrzałowa, atak epilepsji, przenoszenie rannego na noszach. Uczestnicy byli bardzo przejęci, ale poradzili sobie bardzo dobrze. Każde zadanie było punktowane i oceniane przez ratowników z Ochotniczej Straży Pożarnej Szczecin. W efekcie wyłoniono zwycięskie drużyny:
1 miejsce - Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Głuchych z Warszawy (ul. Łucka)
2 miejsce - SOSW dla Dzieci Niesłyszących ze Szczecina (to my!!!)
3 miejsce - OSW dla Dzieci Niesłyszących z Poznania
Ogromne gratulacje jednak dla wszystkich wspaniałych ratowników, a zwłaszcza dla drużyny z Olsztyna, która zachowała się profesjonalnie, kiedy napotkała prawdziwą sytuację utraty przytomności przez kobietę i udzieliła jej pierwszej pomocy!
GRATULUJEMY I DZIĘKUJEMY!
24 kwietnia świętowaliśmy 214. rocznicę urodzin Patrona naszego Ośrodka -Hansa Christiana Andersena. Z tej okazji byliśmy w Teatrze Lalek „Pleciuga” na spektaklu „Księżniczki i ziarnko grochu” na podstawie trzech baśni duńskiego baśniopisarza: „Księżniczki na ziarnku grochu”, „Świniopasa” i „Ole Zmruż Oczko”. Lalki do tego przedstawienia stworzył wybitny scenograf Pavils Senhofs. Historię księżniczek opowiedział mistrz kolorowych snów – Ole Zmróż Oczko. Wyjście zorganizowała pani Anna Szwaj – kustosz Szkolnego Muzeum Andersena i organizator lekcji dla uczniów szczecińskich szkół - „W świecie Hansa Christiana Andersena”. Po przedstawieniu zjedliśmy lody w teatralnej kawiarni i w ten sposób uczciliśmy kolejną rocznicę urodzin naszego Patrona.
Na zajęciach plastycznych w internacie przygotowaliśmy prace na Ogólnopolski Konkurs Plastyczno-Techniczny pt. „Eko-zabawka”.
Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 41 z Oddziałami Integracyjnymi w Szczecinie. W konkursie biorą udział prace Patryka, Seweryna i Łukasza. Najlepsze prace zaprezentowane zostaną na terenie Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie.
Trzymajcie za nas kciuki!
21 marca Konkurs Wiedzy Patriotycznej dla uczniów szkoły zawodowej i szkoły branżowej pod hasłem: 100 lat niepodległości – ludzie, daty, wydarzenia, symbole narodowe.
I miejsce – Natalia Monczko ( kl. III ZSZ)
II miejsce – Klaudia Szałek ( kl.III ZSZ)
III miejsce – Julia Jabłczyk ( kl. I Szkoły Branżowej)
Wręczenie nagród odbyło się 5 kwietnia.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki.
2 kwietnia obchodziliśmy w naszym Ośrodku urodziny Hansa Christiana Andersena, naszego patrona.
Z tej okazji gościliśmy panią Halinkę Różanek. Pani Halinka pracowała w naszym internacie dawno temu. Dzięki jej staraniom patronem naszego Ośrodka został Andersen i powstało Szkolne Muzeum baśniopisarza. Wspólnie powspominaliśmy dawne czasy, oglądaliśmy nagromadzone w muzeum rekwizyty, stare kalendarze, piękne ilustracje do baśni napisanych w różnych językach.
W naszej nowej sali multimedialnej obejrzeliśmy baśń „Dzikie łabędzie”. Łukasz wraz z Marcinem, dzięki podpowiedziom pana konserwatora, złożyli model łabędzia zakupionego specjalnie na tę okazję. 24 kwietnia wybieramy się do Pleciugi na przedstawienie pt „Księżniczki i ziarnko grochu” na podstawie trzech baśni Andersena.
1 kwietnia wybraliśmy się do filharmonii na koncert "Droga do Oza". Orkiestra, wykorzystując fragmenty muzyczne zespołu TOTO oraz pięciu aktorów na nowo opowiedziało ponad stuletnią baśniową historię Dorotki, Stracha na Wróble, Blaszanego Drwala i Tchórzliwego Lwa. Przedstawienie muzyczne było pełne wiosennej energii i poruszało ważne tematy: Czy w życiu ważne jest serce, rozum czy odwaga? Kiedy człowiek czuje się "wybrakowany"? Czy dom i rodzina są najważniejsze w życiu każdego z nas? Mimo, że to Prima Aprilis czyli dzień żartów - te pytania są naprawdę poważne. A co jest ważne w Waszym życiu?
Dnia 28 marca w Szczecinie w Zespole Szkół Sportowych odbyło się uroczyste podsumowanie Konkursu Plastycznego pt.,,Ogrody pływające czyli Szczecin 2050”. Głównym patronem konkursu był Urząd Miasta Szczecin. Wzięło w nim udział 320 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i zawodowych z całego Szczecina.
W kategorii szkół zawodowych I miejsce zajął nasz uczeń Marcin. Wyróżnienia otrzymali Ola, Patryk, Alan, Jola, Ida, Seweryn, Łukasz, Jakub, Julia i Angelika. Wszyscy cieszymy się z tego sukcesu. Gratulacje dla Marcina i pozostałych uczniów.
22 marca 2019 uczniowie naszego Ośrodka powitali wiosnę. Wspólnie wyszliśmy z Panią Wiosną na pożegnanie zimy. Uczniowie poszukiwali znaków wiosny na terenie Ośrodka i nie mieli problemów, żeby rzeczywiście je odnaleźć. Pomogli również w uprzątnięciu gałęzi po zimie. Powitanie wiosny zakończyło zadanie - krzyżówka, którą wszyscy rozwiązali z powodzeniem.
Dnia 21 marca byliśmy w pięknym leśnym otoczeniu. Odwiedziliśmy SOSW w Tanowie. Zostaliśmy zaproszeni na podsumowanie konkursu plastycznego pt. ,,Wiosenne kwiaty’’. Była prezentacja florystyczna, konkurs o kwiatach, podziękowania, nagrody i słodki poczęstunek. Obejrzeliśmy wystawę prac konkursowych. Laureatką konkursu z naszej szkoły została Jola, zajmując II miejsce w kategorii klas IV-VIII. Otrzymaliśmy nagrodę grupową za udział w konkursie. Miło spędziliśmy pierwszy dzień wiosny.
Wiosna - ach to ty
Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi
Wcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni
Zdjąłem z niej zmoknięte palto, posadziłem vis a vis
Zapachniało, zajaśniało, wiosna, ach to ty
Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty […]